close

Jestli stojíte před otázkou, jaká plastová okna si pořídit a podle kterých kritérií je vybírat, neměli byste přehlédnout tento článek. Dáme vám několik tipů, s nimiž by mohlo být rozhodování jednodušší.

Vyznat  se v široké nabídce plastových oken je dost těžké, zvlášť když nevíte, na co konkrétně se při výběru zaměřit. Buď se musíte obrátit na odborníka, jemuž důvěřujete, nebo se do toho s naší pomocí pusťte sami.

Profily

Vybírejte tloušťku vnější stěny profilů alespoň 2,5 mm a tloušťku výztuhy alespoň 1mm u menších oken, středních a větších pak nejméně 1,2 – 2mm. Tím se předejde rozpínání a zkroucení plastu, k němuž by mohlo dojít při teplotních výkyvech. Mezi rámem a oknem pak vznikají netěsnosti, jimiž fouká či zatéká. Vybírejte si vícekomorové profily (nejlépe pět komor a víc) s kvalitní ocelovou výztuhou.

Zasklení

Rozhodně vybírejte mezi okny s dvojskly nebo trojskly. Obecně platí, že trojskla jsou nejlepší variantou kvůli úspoře energie na vytápění, nicméně záleží na konkrétní stavbě. Trojskla jsou totiž dost těžká a při velké ploše může být problematické větrání dokořán, cprotože trpí kování.

Kování

Kování je rozhodně nejlepší celoobvodové, s dostatkem seřizovacích bodů. Měly by mít i dostatek zavíracích bodů, což zajišťuje rovnoměrný přítlak těsnicího systému a zvyšuje jejich bezpečnost. Překonat kvalitní kování není jednoduchou záležitostí, takže případné zloděje odradí.

Těsnění

Správnou izolaci oken zajišťuje pryžové těsnění po obvodu rámu i křídla. Z hlediska funkčnosti a životnosti je lepší, když se těsnění natáhne již do hotových oken, v rozích je tak jen ohnuté nikoli přerušené a svařené.Většina výrobců ale volí jednodušší metodu, kdy je těsnění již součástí profilu a spojí se tak při svařování rohových spojů oken. Svařováním ovšem může těsnění zkřehnout a izolace se naruší.

Tags : jak vybrat plastová oknakvalita plastových okenplastová okna
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response