close

Pěstování aloe vera není nijak složité, proto si našla své místo ve spoustě domácností. Dekorativní listy tohoto sukulentu obsahují gel, který má řadu léčivých účinků. I vy můžete mít tuto léčivou rostlinu původem z Arabského poloostrova, která je rozšířená především na suchých místech subtropického pásu.

Pro svůj růst potřebuje aloe vera dostatek světla a slunečních paprsků, ale ostré letní slunce jí moc nesvědčí. Jestliže ji pěstujete doma, ideálním místem pro ni je parapet okna otočeného na východ nebo na jih.  Co všechno aloe ještě potřebuje?

Prostředí vhodné pro aloe vera

Pokud jde o substrát, je pro aloe ideální směs hlinité půdy, kompostu a písku. Vhodný poměr je jeden díl dobře uleželého kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku. Přes léto ji potom ještě za 2 – 3 týdny přihnojte hnojivem bohatým na draslík, v zimě není hnojení nutné.

Aloe vera prospívá na stanoviště, kde má i v zimě dostatek sluníčka. Nevadí jí ani suchý vzduch u radiátoru, takže parapet okna je ideálním místem pro pěstování aloe vera.

Přesazování není nijak nutné, stačí na jaře vyměnit vrchní vrstvu substrátu. Přesaďte ji do větší nádoby ve chvíli, když v původním květináči nemá dostatek prostoru. Během let může mít až metrové listy.

Jaké chyby mohou být pro aloe vera fatální

I přesto, že aloe vera není nijak náročná, je nutné vyvarovat se chyb, které by ji mohly ublížit. Které jsou ty nejčastější?

Špatně propustná půda může způsobit uhnívání rostliny. To je důvod, proč je nutné smíchat ji s hrubozrnným pískem. Pomůže i drenážní vrstva naspod květináče.

Nedostatek slunečních paprsků je stejně jako ostré letní slunce pro rostlinu nevhodné. Mohou se začít objevovat hnědé skvrny na listech. V takovém případě rostlinu přesuňte na jiné místo.

Průvan rostlině také vadí. Je to teplomilná pouštní rostlina, v suchu a teple je jí nejlépe.

Příliš mnoho vody může rostlinu zničit. Aloe začne uhnívat. Také vysoká vlhkost vzduchu může být pro rostlinu ničivá.

 

Tags : aloe verapěstování aloe vera
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response