close

Během teplých dnů na začátku podzimu si ještě můžeme trávník naplno užít, s přicházejícím chladnějším počasím už je ale nutné pomalu myslet na přípravu trávníku na zimu. Pokud chcete mít krásně zelený a hustý trávník i příští rok, budete mu muset věnovat náležitou péči.

O trávník se samozřejmě staráme celoročně. Na podzim jsou ale důležité nějaké práce navíc, aby byl váš trávník i příští jaro v dobré kondici. Jaké kroky je třeba podniknout na podzim, aby trávník v pohodě přečkal zimu?

Sekejte ho klidně až do listopadu

Je důležité sekat trávník i na podzim, a to co nejdéle to jde. Přestat se sekáním můžete v době, kdy se denní teploty ustálí na teplotě do 7° C – v té době už tráva přestává růst. V době, kdy už začne padat listí, je jedním z důležitých úkolů pravidelně ho vyhrabávat, nemělo by na trávníku zůstávat dlouho, stejně jako posečená tráva. Pod vlhkou vrstvou listí a trávy by totiž mohla vznikat plíseň.

Péče jménem vertikutace

Vertikutací se do země, která je na podzim vlhčí a těžší, dostane dostatek čerstvého vzduchu. Navíc se rozruší travní plsť a ložiska mechu. Ta vzniká ze zbytků posečené trávy, z mechu i z odumřelých rostlin a nedovoluje trávníku dýchat. Brání také vodě a živinám dostat se hlouběji do půdy, travní porost slábne a novým semenům se nedaří zakořenit.

Bez ohledu na to, jestli použijete vertikutátor nebo jen vertikutační hrábě, pro trávník je na podzim provzdušnění zásadní. 

Dejte trávníku potřebné živiny

Dostatek živin zvýší šance trávníku na přežití zimy a vy se můžete na jaře těšit z hustého zeleného pažitu. Podzimní hnojivo musí obsahovat především draslík a fosfor. Draslík ve vyšší míře je důležitý, aby v rostlinách vyzrálo pletivo a tím zesílily. Díky vyzrálému pletivu travní stébla snáze přežijí zimu, než když trávník nevyživíte. Dusík už tráva na zimu nepotřebuje, čím méně ho bude mít, tím rychleji se zastaví růst. 

Tags : jak připravit trávník na zimupéče o trávník před zimou
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response