close
Komerční články

Designové sedačky: Podle čeho vybírat a jaké modely dneska frčí?

Uvádíte na ni hosty, a přitom ji sami, spolu s dalšími rodinnými příslušníky, včetně domácích mazlíčků, ve volných chvílích využíváte k odpočinku nejen při sledování televize. Není pochyb o tom, že kvalitní, a přitom designová sedačka by v ideálním případě měla tvořit srdce každého obývacího pokoje. Jak se ale v dnešní široké nabídce při výběru sedací soupravy zorientovat, jaké konkrétní modely frčí, a jaká křesla, konferenční stolky či tzv. lenošky zakoupit spolu s novým gaučem, aby vše dohromady příjemně ladilo?

Jak vybrat designovou sedačku?

Designová sedačka rozhodně nepatří vzhledem k pořizovací ceně mezi vybavení, které bychom v bytě či domě měnili každý rok. Proto je potřeba vybírat pečlivě a před samotnou koupí si odpovědět na několik otázek:

 • Kam chci sedačku umístit a jaké mohou být její maximální rozměry?
 • Potřebuji sedačku rovnou anebo rohovou?
 • Budu na gauči i pravidelně spát?
 • Budu na sedací soupravě hlavně sedět, ležet anebo třeba pracovat?
 • Kolik lidí by se na ni mělo najednou pohodlně vejít?
 • Chci sedačku doplnit křesly a taburety?
 • Preferuji jako materiál látku nebo kůži?
 • Bydlí se mnou v bytě děti či domácí mazlíčkové?
 • Kolik času a úsilí mohu věnovat údržbě gauče?
 • Jakou cenu jsem ochoten zaplatit?

Pokud si na výše uvedené otázky odpovíte, můžete se pustit do prohlížení katalogů a nabídek obchodů. V případě e-shopů přitom doporučujeme vybírat ze sortimentu těch, které mají showroom, a konkrétní sedačku si tak před objednáním můžete naživo prohlédnout, řádně vyzkoušet a její parametry zkonzultovat se zkušenou obsluhou. Rozhodně se v tomto případě nevyplatí kupovat „zajíce v pytli“, byť by cena a katalogové foto vypadaly sebelákavěji.

Na velikosti (sedačky) záleží!

Že na velikosti nezáleží? Ale kdeže! Důležitou roli při výběru sedací soupravy hrají právě její rozměry, které musíte pečlivě přizpůsobit dispozicím obývacího pokoje. Je fajn, pokud se vedle vás vejde na gauč i návštěva, ale nepřežeňte to. Pokud vám sedačka – ať už rovná nebo rohová – zabere nepřiměřeně mnoho místa, brzy vám začne lézt na nervy, až o ní budete dennodenně kobrtat. Přitom je to právě obývák, který má vyzařovat atmosféru pohody, klidu a odpočinku.

Při skladbě interiérů je důležité myslet zejména na to, že žádnou sedací soupravu nemůžete napasovat přímo na zeď. Ba naopak – jsou to často právě sedačky, které v prostoru vkusně oddělí obývák od jídelního stolu či kuchyňského koutu.

Zároveň vedle sedací soupravy musí zbýt místo alespoň na malý konferenční stolek pro odložení kávy, knížky nebo notebooku. V závislosti na vašem vkusu pak musíte počítat i s prostorem pro křesla, taburety, lampy a další doplňky či dekorace.

Designová sedačka Plastic duo, na kterou se vejde celá rodina, pes i kočka

Pokud víte, že vás u odpolední kávy nebo při sledování oblíbeného seriálu bude na pohovce relaxovat více, nabízí se jako vhodná varianta designová sedačka Plastic duo, jež se skládá z jednotlivých dílů o rozměrech 88 x 34 x 88 cm (respektive 88 x 34 x 114 cm). Při počáteční konfiguraci si tak sami určíte, kolik dílů koupíte a jak velkou plochu původem italská sedačka ve finále zaujme. Levé i pravé provedení sedačky je dostupné v bílé, béžové, tmavě béžové, oranžové, zelené a šedé.

Německá preciznost a masivní konstrukce. To je ClassiCon sedačka Munich Sofa

Naopak pevnými rozměry (164 x 74 x 81) disponuje německá designová sedačka ClassiCon s přívlastkem Munich Sofa, pro kterou je příznačná konstrukce z dřevěného masivu dle výběru (dub, ořech) zkombinovaná se 4 různými variantami čalounění. To může být jak kožené, tak i látkové.

Freeform Sofa: Designové sedačky pro ty, kteří to rádi netradiční

Netradiční neznamená divné, což v oboru sedacích souprav názorně ukazuje designová sedačka Freeform Sofa, dostupná v béžové, zelené, zelenožluté, tmavě hnědé, šedé a černé variantě čalounění. Co do odstínu podnože této sedačky pak můžete vybírat z přírodního javoru, eventuálně javoru mořeného na ořechový odstín. Rozměry činí 300 x 38 x 72 cm.

Zanotta: Designová sedačka pro venkovní použití

Sedačka Zanotta Club Sofa 1009 o rozměrech 190 x 67 x 78 se sedákem ve výšce 38 cm je jasným důkazem toho, že elegantní posezení nemusí zdobit jen váš obývák, ale i třeba balkon, terasu, dvorek a povšechně venkovní prostory, včetně těch společenských. Může za to vnitřní ocelová konstrukce sladěná s pletivem z PVC a nylonovou výztuží, která je vyvinuta speciálně pro vnější použití s odolností proti povětrnostním vlivům.

Designová sedačka je srdcem obýváku, ale hodí se i konferenční stolky, křesla a lenošky

Ruku v ruce se zakoupením designové sedačky jde i další designový nábytek; zejména konferenční stolky, křesla a lenošky. Všechny tyto součásti doplněné o dekorativní prvky by spolu měly dohromady ladit jak po designové, tak i barevné stránce.

Konferenční stolek je nezbytný

Ať už na gauči jen tak relaxujete, díváte se na televizi nebo si povídáte s přáteli, odkládací prostor pro čaj, knihu nebo notebook se hodí za každé situace. Nejdůležitější roli při výběru konferenčního stolku hraje:

 • design,
 • tvar,
 • správně zvolená výška, která by měla být zhruba ve výšce kolen sedících.

Zatímco design a tvar záleží čistě na vašem uvážení a prostorových možnostech, výška stolku představuje nejdůležitější aspekt co do funkčnosti. Vedle toho, že by výška stolku měla zhruba korespondovat s výškou kolen lidí sedících na sedací soupravě, můžeme vybírat i ze stolků, u kterých je rozdíl mezi výškou desky a sedáku pohovky do 25 centimetrů. Důvodů je hned několik:

 • předměty na stolku jsou po ruce,
 • snadno na ně vidíte,
 • a při servírování máte dostatek pohodlí.

Na zvážení každého z vás je pak volba, zda se rozhodnete pro stolek se skleněnou či s klasickou, tedy dřevěnou nebo umělou deskou. Sklo vypadá dobře, zvlášť v kombinaci s kovovou konstrukcí, a ani jeho údržba – zejména v případě menších ploch – není tak hrozná. Skleněné desky jsou navíc dnes již navrhovány tak, aby bez poškození odolaly i většímu cvaknutí skleničky nebo talíře.

Designová křesla můžete koupit jako součást sedačky, ale i samostatně

Pokud vám po instalaci sedací soupravy a konferenčního stolku zbývá ještě v obýváku dostatek volného místa, můžete jej zaplnit křesly. Zda si přitom vyberete:

 • relaxační,
 • houpací,
 • kožené,
 • či jiné,

pak záleží na vašich preferencích. Stejně jako skutečnost, zda designová křesla budou součástí sedačky, anebo je s citem pro celkový vzhled interiéru dokoupíte dodatečně. Věřte ale, že sednout si do křesla, vzít si deku, oblíbenou knížku, anebo si jen nalít panáka whisky a relaxovat, to má zkrátka něco do sebe.

Lenošky nejen pro lenochy

Většina z vás možná teď slyší o lenoškách poprvé, avšak věřte, že se jedná o tradiční a velmi stylový doplněk interiéru, jehož historie nás zavádí až do pomyslných obýváků starověkých Římanů. Jejich plusem je, že poslouží jednak jako další místa k sezení, a jednak jako útulné lehátko pro jednotlivce.

admin

The author admin

Leave a Response