close

Plánujete vybudovat si v podkroví obytné místnosti a potřebujete zrenovovat stávající? Pak byste měli znát některé informace, které jsou pro realizaci důležité. Zároveň si shrneme i pravidla pro půdní vestavby, jimiž je dobré se řídit, aby se podkrovní bydlení nestalo vaší noční můrou.

Kam se hodí podkroví

V našem lidovém stavitelství je několik běžně užívaných střech, z nichž většina je pro stavbu podkrovních bytů vhodná. Je to především střecha sedlová s úhlem protilehlých střešních rovin kolem 45°, také polovalbové střechy jsou pro podkrovní bydlení dobré. Nejlepší jsou ovšem střechy mansardové, protože poskytují větší prostor komfortnější výšku stropu. Takových staveb je ale na našem území mnohem méně.

Obecně se na stavbu podkroví hodí střechy se sklonem 35 – 55 stupňů s tím, že čím vyšší je sklon střechy, tím lépe pro budoucí bydlení. V takovém prostoru si můžete pořídit i mezonet.

Než začnete stavět

Základem pro vybudování obytných místností pod střechou je vědět, v jakém stavu máte dřevěnou střešní konstrukci – krovy. Plíseň, dřevomorka nebo červotoč by byly po uzavření střechy půdní vestavbou fatální.

Pro dostatečný tepelný komfort je důležitá skladba střechy. Bez minimálně dvou vrstev tepelné izolace se neobejdete, s tím, že hlavní vrstva musí mít nejméně 160 mm, druhá potom alespoň 40 mm. Obvykle se ale přidává ještě vrstva třetí a celková tloušťka izolace dosahuje až 420 mm,

Bez odborníků se do podkroví nepouštějte

První, kdo by měl vidět půdu, kam chcete vestavět nové místnosti, je statik. Ten zhodnotí stav podlahy i krovů a podle nich doporučí stavbu nebo úpravy, které budou pro vestavbu nutné.

Také tloušťku a skladbu izolace s ohledem na zabránění kondenzace vlhkosti, by měl propočítat odborník, laický přístup by mohl vést k velkým škodám na konstrukci střechy.

Při rekonstrukci podkroví se řiďte projektem a navrženými materiály. Těžší by nemusela unést stávající střešní konstrukce a podlaha

Tags : izolace střechypůdní vestavbastavba podkroví

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response