close

Jehličnan nenáročný na pěstování, který velice často zdobí naše zahrádky a často se z nich vytváří živé ploty, to je túje. Chcete je mít na zahrádce také nebo byste jich chtěli víc? Máte dvě možnosti, buď půjdete do zahradnictví a koupíte si je, nebo si je můžete zkusit namnožit sami.

Túje se množí řízkováním. Tímto způsobem získáte spoustu nových rostlin, vytvoříte si jich tolik kolik jich budete potřebovat. A asi z nich budete mít větší radost, než z těch kupovaných.

Řízkování – jaký je postup

Než se do řízkování pustíte, je dobré vědět, kdy takové řízky dělat. Nejlepší období pro množení tújí je pozdní léto, kdy je ještě pěkně teplo a túje jsou dostatečně zásobeny živinami. Řízky by měly být asi 10 až 15 cm velké. Odebírejte je z mladých výhonů, nebo můžete použít samotný výhon, který odtrhnete od starého dřeva i s patkou. Ze spodní třetiny odstraňte postranní výhonky.

Připravené řízky zapíchnete do připraveného substrátu, který musí být vzdušný. Vzdušnost substrátu má svou úlohu, je to prevence proti houbovým chorobám. Řízky by neměly zaschnout, proto je vkládáme do substrátu co nejdříve. Jako podporu pro zakořenění je vhodné použít práškový stimulátor, který obsahuje vhodné hormony  podporující tvorbu kořenů. Zakoupíte ho v každém zahradnickém centru.

Řízky můžete sázet na záhon nebo do připravených květináčů, ty pak postavte do skleníku či pařeníku. Rostlinky, které se vám ujmou, začnou pučet a růst během následujícího jara. V té době je vhodné přihnojit a zalít.

Množení ze semen

Množit túje můžete i ze semen sebraných z malých šišek. Sběr semínek je ideální v září, skladujte je v suchu a v chladu. Klidně je můžete mít přes zimu v lednici. Na stanoviště se vysévají v dubnu, semena nechte předtím 2 dny namočené ve vodě, aby nabobtnaly.

Vysazovat je můžete do nádob, ale i rovnou do půdy. Mírně je zatlačte do substrátu a centimetrovou vrstvou zeminy je přikryjte. Je dobré smíchat hlínu s říčním pískem, ten zabraňuje tvorbě mechu. Semena udržujte stále ve vlhku a v polostínu. Za první rok vám vyrostou asi 10 – 15 cm vysoké rostlinky.

Tags : množení tújířízkování tújítůjetúje ze semen
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response