close

Ostružiny svými tmavými, až černými plody zdobí lesy, polní cest i louky a skoro každý ví, jak dokáží pichlavé šlahouny ostružiníku potrápit a poškrábat, když se chcete přes ně dostat. Není to tak úplně tradiční rostlina pro pěstování na zahradě, nicméně je několik několik odrůd ostružin, které stojí za to si někam k plotu vysadit. Keř ostružiníku totiž není příliš náročný.

Šťáva z ostružin má blahodárný účinek na regeneraci organismu. Plody mají v sobě velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, vitamin K a E. Dále plody obsahují provitamin A, železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor, pektin, vlákninu i třísloviny. Snižují krevní tlak, pomáhají při léčbě zvětšené štítné žlázy a lahodný ostružinový čaj či sirup je velice dobrý při nachlazení a chřipce.

Pěstování ostružiníku

Ostružiník se vysazuje na podzim do vhodné půdy, která by měla být dobře propustná a s dostatkem živin. Tento keř je náchylný na mráz a miluje slunce, proto je důležité vybrat mu správné stanoviště. Sluneční paprsky by měl mít po celý den. Snáší ovšem dobře i sušší a kamenité prostředí. Hloubka ornice by měla být přibližně 30 cm a vzdálenost mezi samotnými rostlinami by měla být 0,5 m. Jestliže jste si vybrali plazivou odrůdu, vzdálenost sazenic zvětšete až na 3 m.

Péče o ostružiník a jeho množení

Po výsadbě je potřeba rostlinu dostatečně zalévat. První hnojení byste měli provést hned zjara, vhodné je hnojivo dusíkaté. Hnojení opakujte následně ještě v červnu a v září, kdy je vhodnější hnojivu draselné, aby se ostružiník dobře připravil  na přezimování. Před mrazem chraňte ostružiník chvojím či slámou.

Nejspolehlivější množení ostružin je hřížením. Vezmete vybraný prut ostružiníku, který přichytíte k zemi,nebo ho dokonce i zeminou částečně zahrne. Ten pak následně pustí kořeny a zakoření se. Později můžete novou sazenici ze země vyrýpnout a přesunout na vybrané místo.

Tags : množení ostružinostružiníkostružiny
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response