close

Taky obdivujete nádherně rozkvetlé orchideje na parapetech mnoha oken, ale sami tak nějak péči o ně nezvládáte? Chápu. Mně dvě orchideje uhynuly, než jsem konečně přišla na to, jak je pěstovat, aby vykvetly opakovaně.

Orchideje rostou a kvetou úplně všude. Dokonce i u nás najdete některé druhy ve volné přírodě. Doma ale obvykle pěstujeme některou z tropických krásek, které vyžadují trochu jiné podmínky. A právě na tom, jaký druh orchideje doma máte, závisí, jak o ně budete pečovat. Zjistěte si tedy nejdřív, kterou orchidej pěstujete.

Jaké podmínky potřebuje orchidej

U nás se obvykle pěstuje několik druhů orchidejí, které vyžadují více méně podobné podmínky pro zdárný vývoj. Mezi ně patří Phalaenopsis, Paphiopedilum, Cattleye, Dendrobium, Oncidium, Cymbidium, Coelogyne či Vanda. Všechny tyto druhy mají rády světlo, ale ne přímé sluneční paprsky, které by jim mohly spálit listy. Proto je nejvhodnějším místem pro pěstování orchidejí východní okno nebo stolek někde poblíž okna, ale ne na přímém slunci.

Druhou důležitou zásadou pro přežití orchidejí je ochrana kořenů před hynutím v mokrém substrátu. Nikdy je nenechte stát ve vodě a nepřelévejte je. Orchideje milují rosení, čímž získají vláhu i vzdušnými kořeny, takže ocení jednou za 1 – 2 týdny příjemnou sprchu. Nesprchujte ji ale přes květy, nebo si je zničíte. Potom ale z nádoby pod květníkem vodu vylijte a nechte zase substrát proschnout, než jim sprchu zopakujete. V zimě omezte zálivku na frekvenci jednou měsíčně, v průběhu roku stačí opravdu ob týden. Přílišné sucho jim ale také neprospívá.

Rady pro úspěšné pěstování

Do květináče pro orchideje dávejte jen jim určený substrát. Nejlepší jsou ty s drcenou kůrou, protože nezadržují tolik vody a nehrozí zahnívání. Pro pěstování orchidejí jsou vhodné průhledné nádoby, aby se dostalo ke kořenům epifytických druhů (mají silné zelené kořeny) potřebné světlo.

Orchideje přesazujte až ve chvíli, kdy kořenový bal proroste a rostlina potřebuje víc místa. Při té příležitosti můžete oříznout staré uschlé kořeny a přihnojit je speciálním hnojivem pro orchideje.

Tags : jak pečovat o orchidejjak pěstovat orchidejpéče o orchidejepěstování orchidejí
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response