close

Úklid se možná zdá jednoduchou činností, u které není důležité příliš přemýšlet, opak je ovšem pravdou. Pokud se do něj pustíme bezhlavě, bez konceptu, výsledek nikdy nebude dokonalý. Na chaotický úklid navíc budete potřebovat mnohem více času. Jak tedy na pořádný úklid jako profesionál, který nezabere příliš času?

To nejhorší nakonec

Začněte místnostmi, kde není provozní nepořádek tak veliký a postupujte k těm, kde bude víc práce. Nejméně nepořádku bývá obvykle v ložnici, na závěr je dobré nechat si koupelnu. Podle dispozice vašeho bytu byste měli začínat od nejzazších prostor směrem k předsíni, abyste si nepřecházeli přes uklizené pokoje s nepořádkem.

Během úklidu si vytipujte jednu místnost, kam budete odkládat věci, které nemáte právě kam uložit, až v závěru úklidu si tyto věci roztřiďte a místo jim najděte. Kdybyste hledali místo každému předmětu zvlášť, budete neustále od práce odbíhat a celý úklid se protáhne.

Shora dolů

Toto pravidlo při úklidu nepodceňujte, vždy postupujte od horních ploch k podlaze. Kdybyste nejdříve vytřeli a pak utírali prach na poličkách, rozvířený prach sedne na zem a můžete začít vytírat znovu. Jestliže v rámci úklidu měníte povlečení, nezapomeňte si před výměnou za čisté matrace vyluxovat, abyste postel zbavili zbytků kůže a roztočů dřív, než si čistě ustelete. Postupovat logicky se vyplatí i při úklidu, ušetříte si hodně času.

Vsaďte na užitečné pomocníky

Mít pár dobrých přátel se vyplatí i v domácnosti. Za sebe můžu říct, že se při úklidu neobejdu bez vysavače s rotačním kartáčem, který zbaví domácnost všech nečistot a hlavně chlupů od psa lépe, než smeták. Druhým moc užitečným pomocníkem je parní čistič. Vyčistí mastný sporák i digestoř, spáry mezi obkladačkami, je účinný na zašlou špínu.

Než špinavá místa pracně drbat, používejte vhodné čistící prostředky. Nechte je na ploše chvíli působit, obvykle pak už jen stačí místo otřít vlhkým hadříkem. Na každou plochu byste měli mít nejen jiný čistič (zvlášť jsou na mastnotu, vodní kámen, na podlahy a podobně), ale také mějte vždy jiný hadřík. Je jasné, že se nedá utřít jedním hadrem kuchyňská linka i toaleta.

 

Tags : efektivní úklidrychlý úklid
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response