close

Pestrobarevná letnička, která vám ozdobí skalku, květináče či truhlíky, pochází ze slunné Afriky. Gazánie (Gazania splendens nebo také Gazania rigens)dorůstá do výšky 20 – 30 cm, její květy vám prozáří zahradu po celé léto až do pozdního podzimu. Nejčastěji kvetou žlutě, bíle nebo růžově ve všech možných odstínech. Listy této africké krásky jsou kopinaté a jejich spodní část je pokrytá bělavou plstí. Pěstování gazánie není náročné.

Začíná se od semínka

Je vhodné si semínka předklíčit doma ve výsevné misce. Začít s tím můžete již v únoru. Optimální teplotu pro klíčení udržujte kolem 20 – 24 stupňů. Vzešlé rostlinky si přesaďte  samostatně do květináčků a dbejte na to, aby teplota nespadla pod 18 stupňů. Na vybrané venkovní stanoviště gazánie vysazujte nejdříve v druhé polovině května.

Vhodné stanoviště

Gazánie potřebuje mnoho sluníčka, proto je důležité vybrat slunné místo. V případě nedostatku slunečních paprsků vám nepokvete, květy nechává zavřené. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě, a to na okraji záhonů, protože je rostlinka nižšího vzrůstu. Půda by měla být propustná, ideálně směs zeminy, humusu a písku. Gazánie vysazujte přibližně 20 cm od sebe, ať mají dostatek prostoru.

Zálivka a hnojení

Africká letnička není náročná na pravidelnou zálivku. Lépe snese občasné vyschnutí, než přemokření. Hnojení je vhodné v době vegetace jednou za tři týdny. Můžete použít univerzální vodorozpustné hnojivo. Během vegetace je dobré odstraňovat zvadlé květy, které by mohly brát sílu novým poupatům.

Z letničky trvalkou

U nás se pěstuje gazánie jako lenička, ale není vyloučené ji uchovat a pěstovat ji i v následujících letech. Proto, aby vám vydržela, je důležité mít místo, které má dostatek světla, a se teplota pohybuje kolem 5 -10 stupňů. Rostliny vykopněte podobně jako jiřiny a ponechte je i se zeminou. Uložit je můžete do bedýnek. Zpět na zahrádku vysazujeme v druhé polovině května.

Tags : Gazania rigensGazania splendensgazánie
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response