close

Maliny patří hned po jahodách k oblíbenému ovoci, které si rádi dopřáváme čerstvé i tepelně zpracované. Jen se vysloví maliny a cítím tolik známou a sladkou vůni z maminčiny kuchyně, když zavařuje marmelády. Maliny nám po obrání vydrží v lednici jen pár hodin a pak začnou chřadnout. Proto je vhodná okamžitá konzumace a také jejich zpracování. Pokud se nerozhodnete pro marmeládu, můžete je dát zamrazit. Takto budete mít kdykoliv po ruce ovoce na bublaninu či horké maliny se zmrzlinou. Mimo jiné maliníkové listy jsou výborné na čaj a velmi zdravé. A to ještě není vše. Maliny můžete i sušit, ale při tomto procesu ztrácí svou hmotnost, tvar i barvu a nevypadá tak atraktivně. Nicméně přimícháním do ovesných vloček získáte zdravé a chutné domácí müsli.

shutterstock_71808991 (1)

Pěstování malin

Maliny vyžadují chráněnou a slunnou polohu. Prvním předpokladem pro úspěšné pěstování malin je každoroční řádné vyzrání dřeva. Na vhodném stanovišti dobře dozrávají výhonky, které nenamrzají a rostliny tak vytvářejí pravidelnou a bohatou úrodu. Nejlépe se jim bude dařit někde u plotu. Vyžadují středně těžké, hlinité a kypré humusové půdy s dostatkem závlahy především v době tvoření plodů. Pozor však na přemokření, protože by mohly odumřít.

Výsadba malin

Maliny vysazujeme nejčastěji v měsíci Říjen. Je vhodné pozemek před výsadbou pořádně upravit:porýt a pohnojit. Sázíme jednoleté sazenice, které by měly být v krčku zhruba o síle tužky a se zdravým kořenovým systémem. Rostlinky sázíme do řady v rozpětí 40 až 60 cm od sebe. Nadzemní část seřízneme na cca 15cm a přihrneme půdou, kterou však s prvními jarními paprsky rozhrneme. Maliny rozdělujeme na jednou rodící a celoroční dále pak na rostoucí vzpřímeně a plazivé.

 

Tags : malinyovocesazenice
Gabriela Kortova

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response