close

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je keř až menší stromek z čeledi olivníkovitých a jeho domovem je jihovýchodní Evropa a Malá Asie. U nás se zabydlel někdy v 16. století, na mnoha místech naší země už dočista zplaněl. Přesto si zahrádkaří rádi zasadí šeřík i do zahrádky.

Květy šeříku mají širokou škálu barev od bíložluté přes světle až po tmavě fialovou. Zároveň intenzivně voní, může se vám dokonce stát, ž pokud ho budete mít ve váze na stole, může vás z jeho silné vůně až rozbolet hlava. Venku ovšem jediný kvetoucí keř provoní široké okolí, takže se na jeho květy každý rok znovu těšíme.

Šeřík je opravdu nenáročný

Šeřík můžete pěstovat ve skupince, atraktivní je například jako živý plot. Vynikne ale také jako solitér, zvlášť když ho pěstujete jako stromek a korunu mu zastřihujete pěkně do tvaru. Bohatými květy vás odmění, pokud šeřík vysadíte na přímé slunce. Snese sice polostín, ale moc se mu tam nedaří. Na slunném stanovišti si to opravdu užívá.

Když mu najdete správné místo a zasadíte ho, máte v podstatě hotovo. Žádná velká péče vás nečeká. Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, dostatek vody potřebují jen v době květu. Zemina by měla být v době květu stále mírně vlhká, nikoli však trvale přemokřená – přemokření šeřík nesnáší. To už se raději smíří se suchem. O zálivku se obvykle postarají jarní deštíky, pokud je extrémní sucho, budou vám za zálivku vděčné. Po odkvětu si můžete šeřík zastřihnout do požadované podoby, řez snáší naprosto v pohodě. Za zmínku stojí i fakt, že šeřík je mrazuvzdorný a zimy v našem klimatickém pásmu zvládá bez problémů.

Šeřík v nádobě

Díky tomu, že má šeřík drobné květy i malé listy, je vhodný na formování do bonsaje a jsou také zakrslé odrůdy (například kultivar Syringa meyeri ´PALIBIN´), které byly vyšlechtěné pro pěstování v nádobě. Takový šeřík si tak můžete postavit na terasu, do zimní zahrady i na balkon.

K pěstování šeříku v květníku potřebujete spíš zásaditější substrát. Na dno květináče nasypejte dostatečnou vrstvu drenáže, aby nebyly kořeny přemokřené. Po odkvětu je možné zakrslý šeřík ostříhat do požadovaného tvaru a výšky.

Tags : jak pěstovat šeříkšeřík obecnýšeřík v květináčiSyringa meyeriSyringa vulgaris
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response