close

Obdobně jako utíráme doma prach a myjeme okna, je čas od času potřeba vyčistit dům i z venku. Čištění fasád se doporučuje provádět každých 5 až 8 let a je k tomu třeba speciální vybavení. Vzhledem k tomu se do toho raději sami nepouštějte a povolejte profesionály, kteří vědí, jak na to.

Způsob, který firma zvolí k čištění vaší fasády, se bude lišit podle toho, jak moc je fasáda znečištěná, na materiálu, z jakého je vyrobená a na povaze znečištění. V zásadě existují tři postupy, které se na čištění fasády domů používají: tryskání suchým ledem, vodním paprskem v rozsahu 300–2500 barů a abrazivní pískování se sníženou prašností.

K čemu se používá abrazivní pískování

Právě poslední způsob se díky nízké prašnosti používá velmi často v městských zástavbách, ale i v interiérech domů nebo sklepech. Pomocí abrazivního tryskání, lze odstranit nečistoty, staré nátěry a omítky či jiné nežádoucí prvky z mnoha různých povrchů včetně dřeva, cihel i kovu.

Tento systém je nejen velmi šetrný, ale je i vysoce mobilní a nepotřebuje žádné připojení na vodu či elektřinu. Je tedy možné ho používat prakticky kdekoliv, bez zvláštních požadavků na konstrukce zabraňující šíření prachu. Díky strojům TORBO je prašnost u abrazivního pískování o 95 % nižší než u klasického tryskání. K abrazivnímu pískování se používá směs například upraveného písku, korundu, strusky, mletého živce nebo speciálně vyráběných nesilikogenních tryskacích materiálů.

Abrazivní tryskání je konkrétně vhodné pro:

  • čištění fasád,
  • čištění cihel,
  • sanaci zdiva, odstraňování omítek a nátěrů,
  • odstraňování koroze a nátěrů ocelových či železobetonových konstrukcí,
  • přípravu povrchů před nanesením nátěrů či stěrek,
  • dřevo a dřevěné konstrukce,
  • ocelové konstrukce.

Další způsoby čištění fasád

V některých případech je však lepší sáhnout k mokrému tryskání. Tedy použití tryskání vodním paprskem. Ten se používá především k odstraňování silných vrstev betonu a koroze z železných konstrukcí, které jsou určené k sanaci.

Nečistoty způsobené atmosférickými podmínkami, jako jsou usazeniny z prachu, smogu a kyselých dešťů se odstraňují speciálními čisticími prostředky. Ty jsou zpravidla určeny pro všechny typy povrchů a fasád, používané stavební materiály a střešní krytiny.

Fasáda však na sobě může mít i organické nečistoty jako jsou plísně, řasy, mechy či houby. I těchto nečistot se lze zbavit pomocí speciálních přípravků a patentovaných postupů. Právě v těchto případech se sahá k tryskání suchým ledem. Suchý led se dále používá při renovacích po požárech a v průmyslových odvětvích.

Vzhledem k tomu, že není pro laika na první pohled možné odhadnout, co vlastně jeho fasáda potřebuje a jak samotné čištění provést, je lepší se obrátit na profesionální firmu, která má nejen potřebné vybavení, ale také zkušenosti. 

The author admin

Leave a Response