close

Topná sezóna u nás začíná 1. září a trvá do 1. května, s tím, že topit se začíná až ve chvíli, kdy průměrná teplota spadne dva dny po sobě pod +13°C a prognóza nepředpokládá zlepšení v následujících dnech. Je tedy zřejmé, že je nejvyšší čas se připravit na období, kdy budeme muset své domovy vytápět.

Bez ohledu na to, jestli vytápíte lokálně nebo jste napojeni na dálkové topení, je třeba zkontrolovat topná tělesa a podniknout kroky, které mohou významně snížit náklady na vytápění. Co tedy musíte udělat?

Jak připravit radiátory

Projděte si všechny místnosti a zkontrolujte těsnění u všech radiátorů. Pokud někde teče, nechte těleso přetěsnit. Pro vysoký tepelný komfort je užitečná instalace termostatických hlavic, jimiž můžete teplotu lépe regulovat. Období před začátkem vytápění je právě pro takový servis to pravé.

V době, kdy se začne topit, ujistěte se, že radiátory hřejou po celé délce rovnoměrně. V opačném případě je nutné radiátory odvzdušnit, protože vzduch v topné soustavě nejen komplikuje přenos tepla, ale zároveň o dost zvýší náklady na topení. Odvzdušnění provedete povolením ventilu, z něhož by měla plynule odtékat voda. Vyplatí se nalepte na zdi za radiátory reflexní folie, díky nimž se teplo vrací zpět do místnosti.

Přípravy na topení v rodinném domku

Krbová kamna a vložky by se měly kontrolovat po sezóně, aby byl čas je případně opravit. Plynové kotle musí mít každý rok platnou revizní zprávu a komín také. Ten nechte pořádně vyčistit a z dolní části vybrat usazeniny, aby měla kamna správný tah. Lépe pak fungují a nezvyšují se náklady na topení. V případě tepelného čerpadla vzduch-voda zkontrolujte, že je čistá venkovní jednotka.

Abyste vytápěli efektivně a úsporně, nastavte si ve všech místnostech termostat a nepřetápějte. V ložnici stačí teplota 18 – 20°C, v obývacím a dětském pokoji by teplota měla být asi o dva stupně vyšší.

Tags : odvzdušnění radiátorůpříprava na topnou sezónurevize kotle
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response