close

Tradiční japonské matrace futon se už objevují také u nás. Důvodem jsou čistě přírodní materiály, z nichž se futony vyrábí, a které zaručují kvalitní a pohodlné spaní v hypoalergenním prostředí.

Japonské futony jsou poměrně tenké matrace položené přímo na zem na rohož zvanou tatami.  Ve světě se tyto jednoduché matrace pokládají na pódium nebo v elegantním rámu s roštem. Kromě klasických bavlněných vláken, vlny, žíní nebo kokosu se nyní často používá jádro z přírodního latexu. Díky němu jsou dnešní futony mnohem komfortnější a trvanlivější.

Podle čeho vybrat futon

Pokud se spaním na futonu teprve začínáte, počítejte s tím, že si budete asi týden zvykat. Pro začátečníky a také starší lidi, je lepší zvolit variantu s přírodním kaučukem, která přechod na tento typ matrací usnadní. Jestli máte raději v zimě teplou a v létě příjemně chladivou postel, poohlédněte se po futonu s vlnou. Vlna má výborné termoregulační vlastnosti, takže máte v každé situaci postel “tak akorát”. Matrace z vlny je také o něco měkčí, než ty plněné kokosem, bambusem případně v kombinaci se lnem. Tyto tvrdší varianty oceňují víc muži, než ženy, které přece jen mají rády měkké spaní..

Výhody futonu

Díky výhradně přírodnímu složení matrací jsou futony velmi vhodné pro astmatik a alergiky. Jednak se z nich neodpařují žádné umělé cizorodé látky (naopak matrace obvykle krásně voní), navíc futony dokáží absorbovat a dále odpařit vlhkost, která přirozeně vzniká díky pocení ve spánku. Dobře větrané lůžko proto zůstává neustále suché, což není vhodné prostředí pro roztoče ani jiné parazity.

Futony jsou nejen pohodlné, ale pomáhají i zdravotně – po čase zjistíte, že vám úplně vymizely bolesti zad. Stejně jako Japonci už od starověku, i vy brzy nedáte na futonovou matraci dopustit a nevyměníte tento komfort za běžné spaní.

Tags : futonfutonová matracejaponský styl spaníspaní na futonu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response