close

V současné době je běžné sedět dlouhé hodiny u počítače, ať už v práci nebo doma. Díky tomu často dochází k bolestem zad, trávicího ústrojí, rukou a trpí i oběhový systém.

Základním klíčem správného sezení u počítače je kvalitní židle. Podepření opěrkou zad v křížové oblasti, výška židle i podložení nohou – to vše ovlivňuje naše zdraví i pracovní výdrž/kvalitu. Druhým důležitým bodem je monitor, který také velmi ovlivňuje kvalitu používání počítače i ergonomii sezení.

Proč je důležité správně sedět

Zdravým sedem zabráníme vzniku bolesti zad, únavě a špatnému zatížení meziobratlových plotének a snížíme napětí vazů a šlach. Správné sezení je dynamické, takové, při kterém často měníme polohu těla i židle. Židle by měla být navržena tak, aby nám pomáhala držet vzpřímený sed a podpírala důležité partie. Špatným sezením dochází například i k bolesti hlavy, či k problémům s koncentrací.

Jak na to?

Prvním krokem, který je zároveň i finančně nejnáročnější je pořízení kvalitní ergonomické židle. Sed by měl být vzpřímený, zadek by měl být úplně vzadu na židli, zatěžujeme rovnoměrně obě sedací kosti..

Výška židle by měla být nastavena tak, aby nohy svíraly pravý úhel a dotýkaly se země. Pokud se nohy země nedotýkají, je vhodné pořídit si speciální podložku na nohy. Pracovní deska musí být ve výši loktů při sedu. Ruce by měly svírat úhel 90°.

Nohy potřebují prostor, snažte se je mít rozkročené na šířku pánve, i chodidla by měla s lýtky svírat úhel 90°.

Na pracovním stole si udržujte pořádek, klávesnice s myší mějte v dosahu rukou, tak aby to pro vás bylo pohodlné. Monitor mějte asi 50 až 70 cm od očí přímo před sebou. Umístění po stranách stolu nutí neustále otáčet hlavu – to je špatně.

Tip: Pokud máme tu možnost, je dobré čas od času nahradit židli gymnastickým míčem nebo si pořiďte klekátko.

Tags : sezení u počítačesprávné sezení
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response