close

Život bez počítače si dnes neumíme téměř Ani představit. Nejpoužívanějšími typy je samozřejmě jak běžné skříňové počítače, tak i notebooky. U nich může být čištění od prachu a dalších nečistot poměrně složité, a tak je ideální volbou odnést je do příslušného servisu. Naopak vyčistit běžný stolní počítač od prachu a nečistot je celkem hračka. Je pouze nutné dodržet několik základních opatření.

shutterstock_137938526

Pozor na bezpečnost

Není třeba připomínat, že v první řadě by neměl být počítač zapojen v elektrické síti. Tím tak ochráníme hlavně sebe. Druhým nutným bezpečnostním hlediskem jsou elektrostatické výboje. Ty sice nepoškodí naše zdraví, ale mohou zničit některé součásti počítače. Je tedy vhodné zvolit správné oblečení, popřípadě využít antistatických náramků, nebo podložek.

Jdeme na to – základem je odstranění prachu

Prvním krokem je odmontování bočního krytu. Často stačí odejmout pouze ten levý, ale pro lepší přístup je ideální sundat jak pravý, tak i přední, pokud to umožňuje. Následně je ideální vyfoukat s daného prostoru skříně všechen prach. K tomu pomůže nádobka se stlačeným vzduchem, která je k dostání téměř všude. Pozor však na přílišné protáčení ventilátorů – ty se tímto způsobem mohou poškodit.

Jakmile je tento krok hotový, můžeme vzít do ruky drobný štěteček, a odstranit prach i touto cestou. Ideální je samozřejmě v tomto ohledu mít při ruce i vysavač, který bude daný prach ihned vsávat do svých útrob.

Nezapomeneme ani na procesor, či CD mechaniku

Zkušenější se mohou vydat i cestou vyčištění chladiče procesoru, a výměnou teplovodivé pasty. Samotný mechanismus, na kterém většina chladičů funguje, je velmi jednoduchý. Stačí ho tak vyjmout, vyčistit, nanést tenkou vrstvu pasty, a vložit zpět. Podobně jednoduše lze vyčistit i čočku u CD a DVD mechanik. Existují totiž příslušné sady spočívající ve speciálním disku a roztoku, který k vyčištění plně stačí.

The author admin

Leave a Response