close

Taky máte rádi na vánočním stole ananas? Bromelin v něm obsažený podporuje trávení, navíc je ananas vyhledávaným ovocem při hubnutí. Ananas si můžete také vypěstovat sami doma.

Jeho kvalita bude určitě lepší než z obchodů, při jeho vypěstování se ale určitě obrňte trpělivostí, protože mu to trvá přibližně tři roky, než naroste. Samotné pěstování není nijak obzvlášť těžké.

Jak začít

Obecně máte dvě možnosti, buď si koupíte již rostlinu ananasu, ale dejte pozor, ať si nekoupíte okrasný druh. Plodů se taky dočkáte, ale vůbec nejsou chutné. Druhá možnost je, že si koupíte ananas v obchodě jak jste zvyklí. Důležitý je jeho správný výběr. Prohlédněte si ho pořádně, ať není vysušený nebo hnijící, růžice ananasu musí být čerstvá, zelená, lístky z ní nesmí při dotyku vypadnout.

Vytvořte si sazeničku

Právě ta růžice ananasu vás zajímá, tu potřebujete. Nejlepší způsob jak jí získat je, že jí vykroutíte rukou. Doporučuji vzít si rukavice, docela to píchá. Poté co se vám podaří růžici vykroutit, odtrhněte tu nejspodnější část listů. Tím máte základ proto, aby se vám vytvořila sazenička. Připravte si širší skleničku s vodou, do ní dejte připravenou růžici z ananasu. Skleničku umístěte tam, kde nemáte vlhký vzduch a kam nesvítí slunce. Přibližně po deseti dnech uvidíte, jak se tvoří kořínky.

Péče o sazenici ananasu

Když máte máte připravenou sazeničku s kořínky, je důležité připravit správné podmínky pro růst ananasu. Půda, kam ho zasadíte, musí být propustná a vzdušná (nejlépe smíchat písek se zeminou pro pokojové rostliny, půl na půl). Zemina nesmí zadržovat vodu. Květináč zvolte o průměru 15 cm, ať není zbytečně velký. Ananas zasaďte tak, aby celá spodní část s kořínky byla v zemině a následně zalijte. Vodu můžete klidně lít do středu růžice.

Květináč s ananasem umístěte na světlé teplé místo a už s ním nehýbejte. Se zaléváním to nepřehánějte, neměl by mít neustále mokrou zeminu. Důležité je ananas rosit, je zvyklý na vlhké podnebí. Po čase se uprostřed růžice dočkáte květu a následně plodu. Zralý plod poznáte podle žluté barvy a intenzivní sladké vůně. To je ta nejlepší odměna za vaší trpělivost.

 

Tags : jak pěstovat ananas domapěstování ananasu z růžicepěstování ananaszu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response