close

Stejně jako všechny okrasné cibuloviny, se i okrasné česneky velmi dobře vyjímají na květinových záhonech a jejich sušená květenství se vyjímají ve všech vazbách.

Okrasné česneky se od zeleninových odrůd liší nápadnějším květenstvím v barvách od bílé přes žlutou a světle růžovou až k modré a temně fialové. Z víc než dvou set odrůd rodu Allium (česnek) se jen asi čtyřicet pěstuje jako okrasné rostliny. Kvetou od května do července, jejich květenstvím  tvoří kulaté nebo polokulovité okolíky s množstvím samostatných kvítků na různě dlouhých stopkách.

Pěstování okrasných česneků

Okrasné česneky jsou nenáročné na péči, stačí jim slunná místa s propustnou, lehkou, spíše sušší zahradní zeminou. Nižší druhy (15 – 30 cm) se hodí do skalek, obrub a na vrcholy zídek, ty vysoké (60 – 180 cm) vynikají v květinových záhonech, ve spojení s ozdobnými trávami, před rozkvetlými nebo stálezelenými dřevinami.

S výsadbou se začíná v září do dobře připraveného záhonu, vysazuje se do hloubky 5 –10 cm, vždy podle průměru cibule. Po odkvětu, v době vegetačního klidu, nechávejte cibule v zemi, česnek je totiž mrazuvzdorný. Jestli je ale na stanovišti už více let, je nutné cibulky vyjmout z půdy a roztřídit. Během léta by měly být uloženy v teple a v suchu, aby dostatečně vyzrály.

Ještě dlouho po odkvětu okolík rostlinu zdobí, a pokud si ho usušíte, bude výrazně dekorativním prvkem suché vazby.

Okrasné druhy, kterým neodoláte

Česnek Christophův – je vysoký 40 až 60 cm, kvete v květnu a červnu, květy jsou fialové, hvězdicovité, až 20 cm velké.

Česnek modrý – vytváří na silných 40 až 60 cm vysokých stoncích azurově modrá hustá květentsví 2 až 3 cm v průměru, která se objevují v květnu a červnu.

Česnek karatavský – je svou výškou 15 až 25 cm ideální do slunečných, chráněných skalkových partií, kde od května vyniká bílými nebo světle fialovými 5 až 10 cm širokými okolíky.

Česnek kulatohlavý – je jedním z nejpozději kvetoucích česneků. Jeho oválné, 2,5 cm široké, tmavě fialovopurpurové květy se objevují od července do srpna.

 

Tags : jak pěstovat okrasný česnekOkrasný česnekpěstování okrasného česneku
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response