close

Krásné žluté a bílé narcisy, ať jednoduché nebo plnokvěté, patří neodmyslitelně k jaru a jejich květy vydrží až do léta. Jestli je ještě nemáte na své zahrádce, měli byste napravit.

Pěstování narcisů patří mezi méně náročné, zvládne to i zahradník začátečník. Není čeho se bát, narcisy patří mezi běžné jarní cibuloviny.

Kdy vysazovat narcisy

Cibulky narcisů vysazujeme v průběhu vegetace, a to po odkvětu. Nejlepší doba je tedy od září do poloviny října. Měli bychom si dát pozor, aby už nebylo moc velké teplo, hrozilo by, že cibulky napadne nějaká plíseň. Pokud je naopak zasadíte příliš pozdě, může se stát, že nestihnou dostatečně zakořenit než přijdou mrazy.

Vhodná půda a místo

Pro narcisy je vhodné slunečné místo. Porostou vám pod keřem i pod košatým listnatým stromem, ale vykvetou vám později. Pokud máte místo vybrané, je dobré ho zrýt. Propustná a nepřemokřená půda jim vyhovuje nejvíce. Jestli je těžká a hodně zemitá, je vhodné do každé jamky, kam budete vysazovat cibulky, přidat trochu písku, ten zajistí lepší propustnost.

Jak správně vysazovat

Narcisy je možné vysazovat do skupin, kdy máte jamky cibulek blízko u sebe a jejich hloubka by měla odpovídat velikosti cibulky, přibližně bývá 10 až 15 cm hluboká. Přesto se snažte vyhnout tomu, aby byly v těsné blízkosti. Jestli jste se rozhodli sázet je do řady, je dobré dodržovat vzdálenost nejméně 10 cm.

Péče o narcisy

Po vysazení cibulek je určitě dobré je pořádně prolít. Zalévání později během podzimu není nutné. Narcis se zalévá vydatněji a méně často. Po odkvětu je potřeba zalévat v případě, že je suché počasí. V zimě zaléváme jen, když nejsou mrazy.

A jak je to s hnojením? Narcisy můžete podpořit na jaře vícesložkovým hnojivem, stejně tak i po odkvětu, jen dejte pozor ať rostlinu nespálíte.

Náš tip: Cibule narcisů je vhodné přesazovat jednou za 4 – 5 let.

Tags : sázení narcisůvýsadba narcisů
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response