close

Napadlo vás někdy, jak pomíjivý osud má vánoční papír? Ty drahé lesklé luxusní role a mašličky, do nichž rok co rok balíme svým blízkým dárečky, končí druhý den v popelnicích a zase o něco víc zatíží naši planetu. Ony se totiž dost těžko recyklují, navíc kvůli použití metalických barev a lakování mohou uvolňovat nebezpečné látky. Jde to i jinak – ekologicky.

S trochou tvůrčího myšlení přijdete jistě na spoustu alternativ, jak dárky zabalit úhledně a přitom šetrně. Jak využít recyklovaný materiál nebo znovu použít to, co už bylo využito několikrát. Proč ne?

Šedák čili recyklovaný papír

Jestliže místo pestrobarevných lesklých papírů koupíte v papírnictví obyčejný papír na balíky, životní prostředí nezatížíte a originálně zabalenými dárečky zaručeně potěšíte. Stačií k tomu vhodně zvolit provázek, šňůrku či mašli, dozdobit přírodním materiálem a krásné balíčky jsou na světě. Na šedý papír můžete také něco namalovat nebo napsat, potisknout ho razítky (třeba bramborovými), kreativitě se, jako vždy, meze nekladou.

Japonské kouzlo furoshiki

Japonská technika furoshiki si nachází po celém světě stále více příznivců. V čem spočívá? Ozdobně zabalíte dárek do látky ve tvaru čtverce. Můžete takto zabalit krabice i láhve, které se obvykle tak těžko balí. Zkuste letos například dárek 2 in 1 – zabalte své polovičce oblíbený mok (víno, likér, destilát) do hedvábného šátku nebo šálky. Výsledek korunujte větvičkou jehličnanu, ale klidně i šípky nebo sušenou levandulí. JAk libo a hlavně, co je po ruce.

Obalový materiál, který už doma máte

Dobře děláte, jestliže nevyhazujete krabice od bot či od jiných předmětů, které jste během roku nakoupili. Schovávat byste mohli (a měli) všechny papírové dárkové taštičky, protože ty se dají využívat  až do roztrhání. Ušetříte vlastní peněženku i životní prostředí.

S trochou fantazie můžete použít i další věci, které doma najdete, například lichou ponožku, zdravou část prošoupaného prostěradla, zavařovací sklenice, noviny a klidně i skořápku vlašského ořechu na netradiční zabalení drobného šperku.

Tags : ekologicky balené dárkyekologický balící papírfuroshikivánoční dárky ekologicky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response