close

Co všechno se dá vypěstovat na balkoně?  Výběr je překvapivě široký. Pokud nemáte zahrádku, ale váš byt vlastní balkon, můžete začít s pěstováním zeleniny a ovoce třeba hned. Nemusíte být ani žádný velký zahradník, stačí vědět, jaké druhy jsou vhodné pro pěstování na balkoně.

Než si začnete vybírat, co si do truhlíků na balkoně zasadíte, mějte na paměti, jakým směrem je balkon situovaný a jak moc budou mít vaše rostlinky slunce. To jsou důležité faktory pro výběr rostlin. Dobré je také promyslet, kam si květináče či truhlíky umístíte, protože prostor je na balkoně přece jen omezený. Určitě se nebojte zapojit vlastní fantazii. Můžete použít závěsné truhlíky, různé stoličky či poličky. Zde je pro vás několik typů, co si můžete sami vypěstovat i v paneláku v centru města.

Rajčata

Velmi oblíbená jsou rajčata, a to hned několik druhů. Můžete si zasadit drobnější rajčata keříková, případně sáhnout do odrůd cherry rajčátek, ať už jsou to klasická, hruškovitá nebo dokonce i fialová rajčátka. Jen je dobré mít na paměti, že potřebují sluníčko a dostatečnou zálivku. Při volbě klasických rajčat si připravte podporu, ke které budete přivazovat vzrostlejší sazenice.

Sladké jahody

Taky máte rádi sladké červené jahody? V truhlíku na balkoně je pro jahody vždy místo. Při výběru odrůd se doporučují stáleplodící. Vybrat si můžete převislé, malé, velké i lesní. Při dostatečné zálivce se můžete těšit z plodů od května do září.

Fazole i hrášek

Jestli máte zvědavé sousedy,vysaďte si na balkon popínavé luštěniny, fazolky nebo hrášek. Postačí vám dřevěná konstrukce, o kterou se budou rostliny pnout do výšky. Vy budete mít soukromí a k tomu sladký hrášek nebo fazolovou polévku.

Borůvky

Takový borůvkový koláč ráno ke snídani je fakt lahoda. Nebo máte raději borůvkové knedlíky? Proč ne, kanadské borůvky jsou na balkon dobrou volbou. Jen je vhodné si pořídit dva keříky různých odrůd kvůli vzájemnému opylování. Vyberte jim slunné či poloslunné místo a uvidíte, že vám za to udělají parádu a ještě budete mít úrodu plodů plných vitamínu C.

Co dalšího můžete pěstovat? Tak třeba papriky,chilli papričky, okurky, petržel, pažitku a řadu bylinek do vaší kuchyně.

Tags : co pěstovat na balkoněovoce na balkonzelenina na balkon
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response