close

Vlastní bydlení je sen snad každého z nás. Někdo preferuje bydlení v bytě, jiní upřednostňují rodinný domek. V dnešním článku se zaměříme na koupi domu nebo výstavbu zcela nového. Díky nastínění těchto variant si každý udělá určitý obrázek a bude se tak lépe rozhodovat, která z možností je pro něj tou nejlepší.

Koupě postaveného rodinného domu 

První možností, kterou se v tomto článku budeme zabývat, je koupě již postaveného domu. Nabízí totiž zajímavé možnosti i výhody. V první řadě je nutné zmínit, že jelikož se jedná o již postavený dům, odpadne vám řada starostí, které jsou spojené právě s výstavbou. Další velkou výhodou je fakt, že již postavené domy často stojí ve skvělých lokalitách, kde samotný pozemek třeba již neseženete.

Výhodou i nevýhodou je to, že je dům již postavený. Na jednu stranu, pokud je ve slušném stavu, můžete se do něho okamžitě nastěhovat. Na stranu druhou, tím že je dům již hotový a místnosti dané, nemůžete příliš měnit jeho dispoziční řešení. Při koupi bychom si dali pak pozor na technické problémy (většinou se to týká starších domů).

Výstavba nového rodinného domu 

Pokud se spíše přikláníte k možnosti, že si chcete nechat rodinný dům postavit od píky, máte dvě možnosti. Buď si postavit dům podle vašich představ svépomocí nebo na klíč. U volby na klíč pak záleží, zda si budete vybírat z typových nebo individuálních projektů.

Koupě vhodného pozemku 

S výstavbou nového domu se váže také koupě potřebného pozemku. Jelikož je rok co rok čím dál více plochy zastavěné, je samozřejmě mnohem těžší sehnat takový pozemek, který by splnil všechna vaše očekávání. Většina lidí hledá pozemek ve skvělé lokalitě, za příznivou cenu, s dobrou občanskou vybaveností, blízkou dostupností do města atd.

Hledání ideálního pozemku může být ale náročné a zdlouhavé. Pokud nebudete schopni najít ten pravý, počítejte s tím, že budete muset v něčem udělat kompromis – ať už se to bude týkat lokality, velikosti pozemku nebo jeho celkového vzhledu.

Možnosti výstavby rodinného domu:

  • svépomocí,
  • na klíč.

Výstavba svépomocí – pro zkušené ano

Výstavbu svépomocí nedoporučujeme nikomu, kdo v této oblasti nemá zkušenosti. Jedná se o velmi náročný způsob výstavby, u kterého je třeba počítat s tím, že do něj budete muset vložit hodně svého času a nervů s veškerým zařizováním, vyřízením papírů, nákupem materiálů, sháněním  řemeslníků a dalších odborníků, naplánováním prací, kontrolou výstavby atd.

Pokud se člověk ve stavebnictví pohybuje, má s ním zkušenosti, je plánovací typ a disponuje potřebnými kontakty, je tato varianta skvělou volbou. Ušetříte nějaké peníze, které byste jinak zaplatili stavební firmě, dům bude přesně podle vašich představ a všechny práce na stavbě můžete regulovat podle sebe a svých finančních možností.

Výstavba na klíč vám ušetří čas i nervy

Tato varianta je vhodná pro všechny, kteří se nechtějí o nic starat. O vše se totiž postará stavební firma. Jedná se o pohodlný a poměrně rychlý způsob, jak přijít k vlastnímu bydlení. U rodinných domů na klíč se většinou vybírá ze dvou projektů – typového nebo individuálního.

U typového si vyberete z již připravených variant a u individuálních projektů si vymyslíte vlastní rodinný dům a na základě vašich podnětů pak projektant vytvoří vhodný stavební projekt.

Záleží na vašich preferencích

Každá varianta má něco do sebe. Hodně záleží na každém z vás, co preferujete. Někdo chce bydlet co nejdříve, jiný upřednostňuje bydlení v zajímavé lokalitě ve městě, jiný si zase na výstavbu vlastního bydlení rád počká.

Ujasněte si proto své preference a podle toho se rozhodujte. S rozhodnutím ale nijak nespěchejte. Přece jenom rodinný dům nekupujeme každý den.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě MIRAS – stavební firma Plzeň.

admin

The author admin

Leave a Response