close

Elektrické koloběžky jsou ideální pro lidi, kteří se potřebují obejít s minimálním množstvím potíží nebo nákladů, spojených s veřejnou dopravou nebo řízením motorového vozidla. Jejich cena je prakticky na dosah téměř každého a je to také jedno z nejjednodušších osobních elektrických dopravních prostředků, které jsou v provozu, což jim dává univerzální přitažlivost. Elektrické koloběžky nabízejí způsob, jak cestovat pětkrát rychleji než chůzí, jsou šetrné k životnímu prostředí, zábavné a velmi nízkonákladové. A na rozdíl od kola, když dorazíte, nejste zpocený!

Elektrická koloběžka
Elektrická koloběžka

Které jsou nejdůležitější faktory, které byste měli zvážit při nákupu elektrické koloběžky pro dospělé?

Rychlost, velikost, hmotnost, rozsah, spolehlivost a cena jsou jen některé z faktorů, které musíte vzít v úvahu, než si koupíte e-koloběžku. Výběr z nejspolehlivějších, nejodolnějších, nejpohodlnějších a také nejzábavnějších koloběžek, které si dnes můžete koupit, najdete zde.

Výkon

Nejprve se musíte zeptat sami sebe, jak budete koloběžku používat. Je to jen pro volný čas, nebo ji budete používat k dojíždění každý den z bodu A do bodu B?

Většina současných elektrických koloběžek nabízí průměrný rozsah dojezdu 40 až 55 km na jedno nabití. Tento rozsah vám umožní posoudit, zda je koloběžka přijatelnou možností každodenního cestování. Pokud jde o rychlost, když ji používáte pravidelně, potřebujete něco rychlého. Nejlepší elektrické koloběžky pro dospělé nabídnou rychlosti až 40 km / h, ale přicházejí s různými rychlostními režimy a vy si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vaší trase, nebo účelu.
S dojezdem 55 km a současně s maximální rychlostí 35 km / h nabízí skvělý výkon například koloběžka Joyor X5S.

“Safety first” neboli bezpečnost na prvním místě

Ačkoli elektrické koloběžky nikdy nedosáhnou 100 kilometrové rychlosti, bezpečnost je stále důležitá věc, kterou je třeba zvážit. Při koupi elektrické koloběžky je brzdový systém často přehlížen. Koloběžky spolu s jezdcem a baterií jsou těžké a vyžadují dobře navržený brzdový systém. Pásové brzdy mají tendenci zablokovat kola namísto jejich zpomalení, což může opotřebovat pneumatiky a způsobit nehodu. Přední pásové brzdy jsou zvláště nebezpečné, protože když se používají, někdy uzamknou přední kolo a pošlou jezdce létat přes řídítka. Koloběžky s předními i zadními v-brzdami nebo kotoučovými brzdami mají nejlepší brzdný výkon. Elektrické koloběžky s jedinou brzdou se nemohou zastavit tak rychle jako elektrické koloběžky se dvěma brzdami. Opravdu byste měli mít kontrolu nad dvěma brzdami. Například na čistém a suchém chodníku byste měli brzdit přední a zadní brzdou současně, abyste zastavili koloběžku. Pokud jste však na prašném, mokrém nebo písčitém chodníku, měli byste primárně používat zadní brzdy, abyste zabránili zablokování předního kola a ztrátě kontroly nad koloběžkou.

Kola jsou také důležitá, pokud jde o bezpečnost. Zaměřte se na gumová kola, protože se nepropichují snadno a nabízejí skvělou absorpci nárazů. Vždy zkontrolujte procento a tvrdost gumy na zadním i předním kole. Přednostně volte pneumatiky, které mají velikost nejméně 20 cm. Čím vyšší, tím lepší. Při jízdě za slabého světla musíte být vidět. Jaká řešení osvětlení vám nabízejí e-koloběžky? Koloběžka, stejně jako kolo, by měla mít bílé přední světlo a červené zadní světlo. Pokud jedete po setmění, je nutné mít obě.Volte koloběžku, která přichází s jasným světlometem a brzdovým světlem. LED světla jsou také skvělá, pokud jde o bezpečnost při jízdě ve tmě.

Jednou z nejlépe hodnocených koloběžek, která nabízí jak bezpečný dvojitý brzdní systém, tak i kvalitní pneumatiky, které tlumí nárazy a je vybavena výkonnými předními světly, které mají dosah až 6 metrů, jakož i červenými zadními světly, které se aktivují při brzdění, je Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365, kterou určitě doporučujeme do vaší pozornosti.

Velikost, hmotnost a nosnost

Je třeba zvážit, zda je koloběžka správné velikosti pro konkrétní typ postavy a zda je dostatečně malá na to, aby se pohodlně uskladnila, když se poskládá. Je důležité zvážit, jak daleko budete možná muset nosit koloběžku na začátku nebo na konci cesty. Většina elektrických koloběžek na trhu váží kolem 15 kg, některé o něco více a jiné o něco méně. Pokud nejste tak silní, doporučujeme vám jít na model o hmotnosti cca 12 kg nebo méně. K takovýmto lehkým koloběžkám patří například SXT Light Eco, Takira Sc8ter nebo Denver SCO 65210.
Ne všechny elektrické koloběžky jsou konstruovány tak, aby unesly stejné zatížení a měli byste to zohlednit při svém rozhodování. Koloběžky určené pro Evropu mají tendenci mít maximální zatížení 100 kg. Spousta lidí, kteří váží více než 100 kg, jezdí na těchto koloběžkách každý den. Myslete však na to, že tím může dojít ke ztrátě platnosti záruky a může to být i nebezpečné.

Koloběžka
Koloběžka

Odpružení

Odpružení, podobné jako u automobilu, vyhlazuje nerovnosti a výmoly na silnici. Bez ní, a zejména pokud máte pneumatiku bez vzduchu, budete cítit každý hrbol, přes který přejedete. Pokud je vaše dojíždění delší nebo má těžší terén, důrazně zvažte nákup koloběžky s odpružením.

Údržba

Přemýšlení o údržbě dříve, než si koupíte elektrickou koloběžku, vás v budoucnu ochrání před „bolestí“. Například některé elektrické koloběžky nemají k dispozici náhradní díly. Druhou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je, že pro opravu elektrických koloběžek neexistuje zatím dobrá infrastruktura, takže nejlepší možností je často udělat to sám. Údržbu vyžadují i ty nejodolnější elektrické koloběžky. Zkušenosti ukazují, že koloběžky vyžadují údržbu cca každých 1000 kilometrů. Nejběžnější díly vyžadující údržbu jsou pneumatiky (opotřebované), brzdy (brzdové destičky, seřízení brzd) a blatníky (rozbité, uvolněné atd.). Preventivní údržba vám může ušetřit spoustu problémů. Přestože koloběžky na většině svých součástí nevyžadují pravidelnou údržbu, pneumatikám přesto věnujte pozornost.

Doporučené příslušenství

  • helma – vaše elektrická koloběžka půjde stejně rychle jako kolo, proto důrazně doporučujeme nosit helmu za všech okolností.
  • zámek – koloběžka je cenná investice a malý přenosný zámek zajistí její bezpečnost.
  • držák telefonu – umožňuje soustředit se na jízdu a na silnice. Také velmi užitečné, pokud potřebujete používat mapy!
  • tekutý latex, nebo páska proti defektu – pokud máte pneumatiky plněné vzduchem, vyplatí se to. Zacelí díru v duši a při minimální ztrátě tlaku v pneumatice umožní poklidný dojezd do cíle.
  • světla – k e-koloběžce lze připojit další světla pro bezpečnější noční jízdu a viditelnost.

Co tedy očekávat od elektrické koloběžky?

Většina elektrických koloběžek s výkonem nižším než 350 W bude mít pomalou akceleraci, nízkou rychlost a kopce budou výzvou. Pro dobré zrychlení a rychlost doporučujeme koloběžku s výkonem nejméně 500 W. A pro jízdu do kopce budete potřebovat ještě více energie. Elektrické koloběžky s výkonem 750 W nebo více se doporučují pro většinu jízdních podmínek, i do kopce. Pokud hledáte spolehlivou elektrickou koloběžku, měli byste si vybrat model s velkými 8 ″ pneumatikami (nejlépe nafukovacími), odpružením, baterií> 300 Wh a rámem, který je navržen pro náročnost skutečného života.

Zdroje informací:
– https://www.xiaomi-czech.cz/list/index.php#4
– https://www.electronic-star.cz/Outdoor-a-volny-cas/Elektricke-skutry-a-kolobezky/Elektrokolobezky/

Tags : elektrokoloběžkykoloběžky
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response