close

V každém interiéru hraje nábytek důležitou roli. Mnoho z nás se snaží zařídit si interiér přesně podle našich představ, proto se díváme také po nábytku na míru. Jedině ten je možné s interiérem naprosto dokonale sladit. Protože u nábytku na míru máme zcela volnou ruku, musíme myslet také na ty nejmenší detaily. Rozhodně sem patří rovněž kování na nábytek, které se může zdát jako věc zcela zanedbatelná, avšak hraje důležitou roli v tom, jak na nás bude nábytek ve výsledku působit.

Nábytkové kování
Nábytkové kování

Vybíráme vhodné kování

Proč vlastně hraje nábytkové kování tak významnou roli? Dokáže totiž podtrhnout celkový styl, ve kterém se snažíme interiér ladit. Vhodné třeba je, abychom kování dobře kombinovali s dalšími prvky, které se v interiéru nacházejí. Na výběr přitom máte různé kování na nábytek, kterého je opravdu velké množství druhů. Mezi ty nejběžnější kategorie, které nás budou zajímat, patří:

  • Úchytky
  • Nábytkové nohy
  • Nábytkové závěsy (panty)
  • Zásuvkové systémy
  • Výklopné a sklopné systémy

Důležitá kritéria výběru

Všechny tyto prvky tvoří důležitou součást nábytku. Většinou se je snažíme mít v podobné povrchové úpravě, pokud tedy například použijeme leštěný chromování povrch u jednoho typu, je vhodné to dodržet u dalších. Velmi na očích jsou s ohledem na kování třeba úchytky. V dnešní době je nabídka natolik široká, že není problém pořídit si skutečně vysněné úchytky na nábytek. Přesně takové, které jsme si vždy přáli. Mohou být buď klasické, nebo např. zápustné. Mohou být provedeny v retro nebo v moderním stylu. Důležité také je, na čem celý nábytek stojí, tedy nohy. Některé nohy přitom mohou být viditelné, třeba krásné chromované nohy u stolu, jiné naprosto minimalistické, jako třeba nožičky pod skřínkami.

Významnou úlohu v samotné funkčnosti nábytku mají panty, zásuvkové systémy a výsuvy, ale také výklopné nebo sklopné systémy. Ty se samozřejmě všechny využívají u mechanických částí nábytku, dvířek či zásuvek a většinou nejsou tolik na očích, zato musejí dlouho sloužit, a tedy je potřeba, aby byly dostatečně dimenzovány a aby byly kvalitní.

Zdroj obrázku:
Six Dun / Shutterstock.com

Tags : kování na nábytekúchytky na nábytek
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response