close

Každý den splachujeme litry pitné vody do kanalizace. Víte jak ušetřit splachováním tisíce litrů pitné vody ročně?

Běžné splachovací WC je dnes již samozřejmou součástí našeho denního života. Problémem je, že na splachování využíváme převážně pitnou vodu. Za vodu, kterou denně splachujeme do kanalizace však platíme stejně. Znamená to, že je to nejen zátěží pro životní prostředí, ale i pro účty za bydlení. Existuje řešení, jak jednoduše využít vodu pro WC dvakrát.

Moderní splachovače

Při splachování se využívá voda, která přitéká z vodovodní sítě přímo do nádržky WC. Množství použité vody záleží na velikosti nádržky a nastavení splachovače. Moderní splachovače spotřebují menší množství vody než starší splachovače, mívají dvě úrovně množství použité vody, ale stále je to pitná voda, která se používá na spláchnutí.

Použijme vodu dvakrát

Po použití WC si samozřejmě myjeme ruce z hygienických důvodů. Opět používáme pitnou vodu. Znamená to, že při jednom použití WC použijeme pitnou vodu na spláchnutí WC a umytí rukou. Jak šetřit vodou? Použít vodu na umytí rukou a stejnou, použitou, následně na spláchnutí. Řešení je jednoduché, kombinovaná nádržka WC s umyvadlem. Pojďme si ukázat, jak to celé funguje.

Přímo do nádržky na vodu je integrované umyvadlo. V něm jsou umístěna tlačítka na splachování. Nádržka je úsporná, a proto má dvě možnosti spláchnutí, malé a velké, čímž splňuje první podmínku šetření. Rozdíl oproti běžnému splachování je v tom, že v kombinovaném splachovači s umyvadlem voda nepřitéká přímo do nádržky. Kontruován je tak, že je umyvadlo na WC a přes vodovodní baterii teče voda přes umyvadlo. Umožní se tím přímo po spláchnutí umýt si ruce přitékající vodou, která, již použita, následně nateče do nádržky. Při následném spláchnutí se již využívá tato voda, čímž se šetří spotřeba pitné vody.

Pomáhá šetřit i prostor

Úspora je však nejen ve spotřebě vody, ale i v prostoru. Jelikož nádržka má v sobě zabudované umyvadlo, šetří se prostor, potřebný pro montáž samostatného umyvadla, což znamená, že toto řešení je vhodné i do opravdu malých prostor. Zároveň je to i způsob, jak podpořit hygienu např. u dětí, jelikož po spláchnutí toalety voda viditelně přitéká přes baterii, a „inspiruje“ k mytí rukou.

V kombinaci s dalšími pomůckami na úsporu vody dokážete uspořit ročně tisíce litrů vody, což znamená menší spotřebu potřebné pitné vody, nižší zátěž životního prostředí a zároveň nižší účty za pitnou vodu. To vše společně je nakonec velká úspora vody.

Tags : Jak šetřit vodouModerní splachovače
admin

The author admin

Leave a Response