close

Nudí vás monotónní styl nábytku, který rozhodně nedosahuje kvalit očekávaných od cenovky? Chcete si přizpůsobit bydlení podle svého vkusu s možností prakticky kdykoliv a cokoliv změnit? Dostupný paletový nábytek zvládnete sestavit sami v pohodlí domova a nemusíte být k tomu ani všestranný či zkušený kutil. Netradiční doplňky jako industriální světla, plechový nábytek nebo právě paletové výrobky zažívají zlatý věk a k výrobě svého kousku vám stačí základní nářadí, trocha chuti a kreativita.

Paletový nábytek
Paletový nábytek

Výběr

Ačkoliv paletový nábytek je často volbou i z důvodu cenové dostupnosti, nemělo by se jednat o jediné měřítko při výběru materiálu. Nejméně práce budete mít s novými paletami, podle typu a prodejce se pohybujeme mezi přibližně 120-400 Kč za kus. Samotní výrobci však pro maloodběratele nemusí mít vždy pochopení a váš nákup by se tak mohl prodražit. Ideální je proto poptat se přímo u spediční firmy nebo třeba najít přímo výkupnu palet ve vašem okolí.

Zajímejte se o původ

Na paletách najdete mnoho značek, které vám napoví, k jakým účelům a jak byla paleta ošetřena. Je to poměrně důležité pro bezpečné užívání především v interiérech. Jistotou je značka HT a DB, naopak zkratka MB upozorňuje na ošetření plynem zvaným methylbromid. Ačkoliv se u nás na základě zákazu nepoužívá, materiál tímto způsobem ošetřený se k nám dostávat může. Je dobré také zkontrolovat spojující špalky ve struktuře palety. Nejsou-li dřevěné, ale z dřevotřísky, mohou obsahovat formaldehyd, který je zdraví škodlivý. Vyvarujte se také koupi již natřených palet, které mohly sloužit pro přepravu chemických látek.

Úprava palet

Samotný materiál, který budeme používat, nemusí být v nejlepším stavu z hlediska čistoty, barvy apod. To však nemusí nutně snižovat jeho hodnotu. I z hlediska dalšího používání v domácnosti je dobré palety před samotným montováním upravit. Nejprve zkontrolujeme kvalitu a pevnost palet. Obzvláště na sezení je nutné, aby všechny části byly v pořádku. Dále se pustíme do očištění od hřebíků a úpravy povrchu. K tomu postačí i obyčejný brusný papír, nicméně pokud máte k dispozici pásovou brusku, ušetříte si hodně času. Následně provedeme nátěr palety buďto lakem nebo silnou vrstvou lazury. V druhém případě lze volit i různé barevné modifikace. Při volbě zvažte i umístění finálního díla, tedy zda bude ve venkovních či vnitřních prostorách.

Samotná výroba

Teď je už prostor pro vaší kreativitu. Postupy jsou opravdu jednoduché, stejně jako potřebné nářadí. Pilku, vrtačku, šrouby a hřebíky určitě obsahuje každá dílenská skříň nebo kutilská brašna na domácí opravy. Vše je nutné pouze pořádně přišroubovat a dbát pevnosti tohoto spojení – obzvláště v případě opěradel u sedačky nebo křesla. Nejlépe je začít s jednoduchým stolkem třeba s nábytkovými kolečky nebo policí na zeď. Co se týče pohovek a postelí, je nutné si říci, jak vysoký chceme daný kus nábytku mít a podle toho volit množství palet. Nezapomeňte, že finální výška bude o cca 20-40 cm vyšší podle matrace nebo sedáku. Krásným dekorativním prvkem je natažení diodového osvětlení v meziprostorách palet. V případě prolomení prkna z důvodu únavy materiálu není problém konkrétní prkno  nebo celou paletu rychle vyměnit.

Věříme, že výsledné kousky skvěle doplní váš byt, zahradu, kavárnu a nebo jakýkoliv prostor, do kterého budete chtít vnést trochu originality a neotřelosti.

Tags : paletový nábytek

The author Jaroslav

Leave a Response