close

[dropcap] O [/dropcap] kurky patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Můžeme je pěstovat i na zahrádkách, kam se většinou dostaneme tak jednou za týden. Okurky nakládačky jsou nejčastěji pěstovaným druhem zeleniny. Základem dobré úrody je péče o rostliny a jejich ošetřování během růstu.

Výsadba

K výsadbě můžeme použít kompostů nebo dobře připravených záhonů. Okurky jsou velmi náročné na teplo a velkou zásobou živin. Prospívá jim hnojení chlévským hnojem, kompostem i slepičím trusem. Stanoviště mají rády teplé, slunné a chráněné.

Semínka vyséváme koncem dubna nebo začátkem května do mělkých řádků, jednotlivě 3 až 4 cm od sebe, nebo do mělkých jamek 30 cm od sebe vzdálených po 2 až 3 semenech. Semeno používáme výhradně 3- až 4leté, protože plodnost se zvyšuje stářím osiva. Z mladých semen rostliny málo plodí.

okurky

Péče o rostlinu

Půdu okolo rostoucích sazenic udržujeme kyprou a čistou. Jakmile rostliny vzrostou a vytvoří nejméně šest listů, zaštipujeme je za pátým listem a později postranní výhonky za nasazenými plody. Zaštipováním urychlíme sklizeň.

Okurky na záhoně nemusíme zavlažovat. Pokud však zavlažovat začneme, musíme zalévat pravidelně, a to jen v ranních hodinách. Zalévání za slunečního svitu nesnášejí. Listy musí být na noc suché a proto je odpolední zálivka zcela nevhodná. Vodu pro zalévání používáme odstátou, která se svou teplotou vyrovná teplotě venkovní.

Hnojení

Během růstu můžeme také přihnojovat zředěným slepičím trusem. Můžeme však také použít umělé hnojivo Cucumin, které je speciálně určeno pro okurky a kromě základních živin obsahuje i důležité stopové prvky. Jako náhradu tohoto hnojiva můžeme použít Cererit.

Jelikož jsou okurky rostliny mělce kořenící, okopáváme půdu velmi opatrně, abychom nepoškodili povrchové kořeny, a tak podpořili jejich rozmnožení.

Sklizeň

Nejdůležitější a zároveň nejradostnější prací je sběr plodů. Musíme dbát na to, aby okurky nevytvořily semeno. Jakmile je totiž vytvoří, přestává rostlina plodit anebo má plodů velice málo. Nejdůležitější je proto včasné sbírání prvních plodů. Okurky sbíráme nejméně dvakrát až třikrát týdně. Při sběru dáváme pozor, abychom okurkové sazenice nepotrhali a výhony nepoškodili. Výhony při sklizni nenadzvedáváme, ale jednou rukou držíme stonek a druhou okurku utrhneme.

Sklizené okurky zpracujeme co nejdříve, jelikož rychle pozbývají i to málo vitamínů, které obsahují.

 

Tags : okurkyPěstování okurek

The author Stefan Tichy

Leave a Response