close

Naše zahrádky stále víc získávají podobu relaxačních ploch, kde rádi posedíme v příjemné atmosféře sami, s rodinou i přáteli. K takovému posezení dodá úplně jiný rozměr zahradní fontána.

Možná vás od pořízení zahradní fontány odrazuje poměrně vysoká pořizovací cena. Pokud máte šikovné ruce, nemusíte se jí vzdát, prostě si ji vytvořte sami.

Co potřebujete na zahradní fontánu

K výrobě šplouchajícího vodopádku potřebujete tento materiál a nářadí:

  • čerpadlo na zahradní fontánku (výkon alespoň 2 200 l/hod  nebo 25 W/220V)
  • PVC hadice dlouhá asi 2,5 m
  • fólie do jezírek (cca 2,7 x 2,7 m)
  • podkladová geotextilie (stejný rozměr jako u fólie) nebo plastový škopek různé menší a velké kameny
  • nůžky
  • příklepová vrtačka nebo vrták do kamene

Neprosakující podklad je při tvorbě jezírka zásadní, podle plánované velikosti ale můžete využít nepotřebný škopek a tím snížit náklady o geotextilii. Pro chod čerpadla je vhodné, aby měl průměr nejméně 40 cm.

Zahradní fontána krok za krokem

Začnete výkopem jámy, do níž položíte geotextilii nebo plastovou nádobu potřebné velikosti. Potom vše vystelte fólií na jezírka, zastřihněte do požadovaného tvaru a okraje dekorativně obložte kameny. Na zadní straně položte do jámy hadici a na ni také naskládejte kameny. Na spodní část hadice namontujte čerpadlo, druhý konec je vyvedený ven. Do jednoho velkého a jednoho menšího kamene vyvrtejte díru o průměru hadice. Tu oběma kameny protáhněte tak, aby z menšího už nevyčnívala. Tím je jezírko a jeho okolí hotovo.

V dalším kroku si napustíte jezírko vodou a pustíte čerpadlo. Jestli jste všechno udělali správně, právě vám začne z fontánky stékat, padat či dokonce tryskat voda zpět do sběrného jezírka.

Náš tip: na vnější konec hadice můžete nasadit koupenou keramickou fontánu a upravit jen okolí nádržky. Odpadne vám pracné provrtávání kamene.

 

Tags : zahradní fontánazahradní jezírko s vodopádemzahradní kaskáda
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response