close

Beton známe především jako stavební materiál, v poslední době si k nám prorazil cestu i jako materiál na kreativní tvorbu. Je až neuvěřitelné, co všechno se dá z betonu vytvořit. Zahradní dekorace z betonu si může vytvořit úplně každý, i začátečník. 

Beton má řadu dobrých vlastností a odolnost je jednou z nich. Díky tomu si můžete vyrobit na zahradu užitné i pouze dekorativní předměty, které přečkají všechny výkyvy počasí i řadu let. Druhou vlastnost betonu také oceníte – dobře se s ním pracuje.

Co budete potřebovat na zahradní dekorace z betonu

V první řadě si ve stavebninách nebo v hobby marketu kupte pytel cementu. Smícháním s vodou získáte u finálního výrobku hladké stěny. Jestli chcete raději hrubší povrch, přikupte také písek, beton pak budete míchat z cementu a písku v poměru 1 : 1.

Na míchání betonu budete potřebovat větší kbelík nebo škopek, vodu a zednickou lžíci. Připravte si také různé formy. Můžete použít staré mísy, formy na bábovku, plastové kbelíky, ale i staré boty, hadry, které budete následně tvarovat a podobně. Možností kolem sebe jistě najdete dost. Před použitím vymažte formy trochou oleje, aby se betonový výrobek po vyschnutí lépe vyndaval, nebo nádobu vystelte fólií. Případné záhyby nebudou na škodu, dodají hotovému výrobku zajímavou strukturu.

Výroba dekorací – postup

Pro výrobu zahradních květináčů si vezměte jednu větší mísu (nebo kbelík) a jednu menší. Do větší nalijete vrstvu betonu, která bude tvořit dno (cca 5 cm) a do ní vtlačte korkovou zátku pro budoucí odtok vody. Na tuto vrstvu posadíte menší nádobu naplněnou kamínky a kolem ní nalijete beton až k hornímu okraji. Takto necháte beton pomalu vysychat asi 3 dny na vzduchu, nedávejte ho ale na přímé slunce, aby nepopraskal. Potom výrobek vyjměte z formy a odstraňte středovou část.

Tipy na dekorace z betonu

Zajímavé květníky vytvoříte i z bábovkové formy, kterou naplníte betonem, necháte vyschnout a potom převrátíte oblou částí nahoru. Do středu nasypete hlínu a zasadíte rostlinu.

Opravdu originální dekorací mohou být betonové boty – do starých gumáků nalijete beton a střed vyplníte úzkou nádobou (např, PET lahev nebo kus novodurové trubky), aby vznikl prostor pro sazenici. V botách se budou vyjímat popínavé rostliny.

Použít můžete i gumovou rukavici, do níž nalijete beton a v nádobě s pískem ji vytvarujete do požadovaného tvaru. Po vyschnutí betonu rukavici odstraníte.

 

Tags : betonové dekoracebetonové zahradní dekoracevýroba dekorací z betonu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response