close

[dropcap] Z [/dropcap] měna trvalého bydliště se v dnešní době, kdy je stěhování běžnou záležitostí, asi nevyhne nikomu. Co to ale všechno obnáší? Na jaké úřady jít, a jaký vlastně navštívit jako první? Pokud se tato životní situace týká právě vás, je tu krátký návod, jak jí projít bez obtíží a zbytečného zmatku. Bohužel, není to jednorázová akce, minimálně dva úřady musí navštívit každý. Ale čím více průkazů a oprávnění, tím více běhání. Tady je seznam, který se vám jistě bude hodit.

domov

Kam nejdříve jít a jak dlouho vše potrvá?

Jako první musíte navštívit magistrát v místě svého nového bydliště. Nemá smysl jít i na obecní úřad, na magistrátu totiž rovnou vyřídíte dvě mouchy jednou ranou  – totiž ohlášení změny i nový občanský průkaz. Na magistrátu tedy nejdříve na přepážce vyplníte formulář o změně místa trvalého pobytu, což je zpoplatněno 50 Kč. Bude vám znehodnocen občanský průkaz (v praxi ustřižen roh) a bude vám vydáno žluté „Potvrzení o změně trvalého pobytu“, kde je uvedena nová i stará adresa. K tomu, aby vám bylo nové bydliště zapsáno, potřebujete kupní nebo nájemní smlouvu, která osvědčí váš právní důvod užívání.

Po tomto oznámení máte povinnost do 15 dnů požádat o vydání nového občanského průkazu. Zde již nepotřebujete nic, poplatek se nehradí. Novou občanku budete mít hotovou za 30 dnů.

Nezapomeňte dodržovat všechny stanovené lhůty

Od návštěvy magistrátu začínají běžet různé lhůty pro návštěvu dalších úřadů. Některé odbory uvádějí 5 dnů (odbor dopravy), jiný 8 dnů (živnostenský úřad). Pozor, tato doba běží od podání formuláře o změně trvalého pobytu, ale někde tolerují i dobu od vydání nové občanky, ovšem není radno na to spoléhat, vystavujete se nebezpečí udělení pokuty.

Pokud podnikáte, navštivte nejdříve živnostenský úřad, který za poplatek 100 Kč elektronicky obeznámí vaši zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a správu sociálního zabezpečení.

Dále je nutné se přihlásit na odbor životního prostředí kvůli placení komunálního odpadu, informovat zaměstnavatele, banky, pojišťovny, dodavatele plynu a elektřiny, vody, lékaře,  katastrální úřad (pokud vlastníte více nemovitostí) a pokud jste nezaměstnaní, také úřad práce.

 

Tags : stěhováníTrvalé bydliště

The author Stefan Tichy

Leave a Response