close
Spolupráce

Léto je už za rohem a s létem přichází i vysoké teploty. Jak se v letních měsících ochlazovat?

Horko-v-lete

Je začátek jara a sním se blíží i nepříjemné teploty dosahující až 40 °C, které nám mohou velice znepříjemnit život. Co znepříjemnit, opravdu vysoké teploty jsou pro člověka dokonce nebezpečné. Hrozí nám úpal, úžeh, nevolnost, bolest hlavy, ale i únava. V letních měsících je tedy potřeba dbát na pitný režim a ochlazovat se, abychom předešli nepříjemné situaci. Jakým způsobem se lze zchladit v letních měsících? 

Ventilátor

Ventilátor je poměrně oblíbené řešení horkého letního vzduchu. I přes vysokou oblíbenost, ale teplotu v místnosti nemění. Jedná se jen o cirkulaci vzduchu a následné odvanutí tepla z vašeho těla. Příjemné „ochlazení“ ale není jediný jeho bonus, ba i pořizovací cena. Pro zvýšení funkčnosti můžete vyzkoušet led před ventilátorem. Měl by příjemně osvěžit a zvlhčit cirkulovaný vzduch. 

Klimatizace

Klimatizace je nejefektivnější variantou. Odsává teplý vzduch a udržuje v místnosti vámi zvolenou teplotou. Má ale i spoustu nevýhod, dlouhou dobu se polemizuje nad jejími účinky na dýchací ústrojí – tedy na roznosu virů a bakterií. Hlavním ověřeným negativem je ale pořizovací cena, nutnost stavební práce s poměrně náročnou instalací a vyšší náročnost údržby.

Ventilátor s rozprašovačem vody

Většina zmíněných rad v tomto článku se věnuje vnitřním prostorám, velkou výhodu ventilátoru s rozprašovačem vody je jeho možné využití jak v interiéru, tak exteriéru. Jeho efekt závisí na vytvoření vodní mlhy, která osvěžuje a zároveň ochlazuje prostředí. Je několik intenzit vodní mlhy, od rozprašování velkých kapek vody až po jemné kapičky, které se odpaří před dopadem. Dají se tedy využít opravdu kdekoliv. Oblíbené jsou hlavně na letních terasách, zahradách, velkých sálech, na různých kulturních a sportovních akcích nebo na náměstích, kde je velká koncentrace lidí. Též je možné tyto rozprašující ventilátory využít i v průmyslových zónách. Existuje hned několik druhů ventilátorů:

–  Stacionární: ventilátory, které rozprašují vodu v místě, kde se určí jejich instalace. Tyto ventilátory jsou vhodné pro komerční, soukromé i průmyslové využití.

–  Mobilní: přenosná zařízení, která můžete přenášet či převážet dle libosti, podle toho, kde je potřeba ochlazovat a zvlhčovat prostor. Stejně jako u stacionárních ventilátorů i mobilní je možné využít pro komerční, soukromé i průmyslové účely.

–  Vysokotlaká mlžící děla: ty už neslouží k soukromým účelům ani na velké kulturní akce. Jejich hlavním cílem je eliminace prachu a odéru v těžkých provozech (například skládky, betonárky a jiné).

Načerpejte čerstvý vzduch a nedejte šanci horku

Zásadní je nepustit horký vzduch dovnitř bytu. Větrejte tedy jen pokud je zataženo, ve večerních a ranních hodinách a v noci. Na větrání ale nezapomínejte, ať se vám vymění vzduch v domácnosti. Podstatná je i ochrana proti slunečnímu svitu, nejvhodnější cestou budou rolety, žaluzie či závěsy, které pohltí alespoň část záření.

Vypněte zbytečné elektrospotřebiče 

V létě sice může být příjemné, že vás počítač hřeje do nohou, ale každý zapnutý spotřebič je malým topením, které v hicu opravdu nepotřebujete. Důležité je vědět, že režim spánku nestačí. Je potřeba danou věc vypnout a nejlépe vypojit z elektřiny, nejenže spotřebič zapojený do proudu přijímá elektřinu i v režimu úspory, ale taky vypouští teplo, takže vytahejte všechno ze zásuvek! 

Vyzkoušejte babské rady

Nic z výše zmíněných rad nefunguje? Můžete vyzkoušet rady našich babiček, přeci jenom se jedná o roky vyzkoušené triky, které mohou pomoci i vám. V prvé řadě zkuste namočit studenou vodou závěsy a záclony, měly by pak ochladit teplý vzduch. Také můžete napustit do dřezu několik centimetrů ledové vody, ta se bude odpařovat a utlumí horko ve vaši domácnosti. A poslední radou jsou bylinky, vyzkoušejte vychlazený čaj z meduňky a máty.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response