Jste skutečnými milovníky čaje a většinu vašeho odpadu tvoří použité čajové sáčky? Přestaňte je vyhazovat do koše a místo toho je využijte v zahradě.
Kompost
Skvělým místem, kam můžete začít použité čajové sáčky odkládat, je kompost. Než je tam ale začnete ve velkém odhazovat, ujistěte se o tom, že sáčky jsou přírodní a neobsahují plast. Čaj je vhodné vyhazovat do kompostu, protože má vysoký obsah dusíku, jenž je důležitý pro správný rozklad mikroorganismů. Další výhoda vyhazování použitých čajových sáčků na kompost spočívá v tom, že zmírní nepříjemný zápach, jenž se z něj zejména v parném létě může linout.
Přírodní hnojivo
Aby vám rostliny v záhonech rostliny před očima, je důležité dopřávat jim živiny, nejen zálivku. Nechcete-li si kupovat hnojiva v zahradnictvích, použijte čaj. Obsah použitého čajového sáčku vysypte přímo do půdy, důkladně promíchejte a máte přírodní hnojivo. Díky mírně kyselému pH je půda smíchaná se zeleným či černým čajem ideální pro rostliny, jež vyžadují kyselou půdu.
Odpuzení škůdců
Abyste svou úrodu ochránili před škůdci, není nutné používat pouze chemické přípravky, ale využít věci, které najdete ve své kuchyni. Slimáky a hlemýždě odradí čaj rozsypaný v záhonu. Nasypte ho tedy okolo rostlin, které chcete ochránit a obloukem se jim budou vyhýbat dokonce i kočky, kterým aroma čaje nevoní.
Nádherný trávník
Snažíte se udržet svůj trávník v perfektním stavu, ale bohužel se v něm neustále objevují nová a nová holá místa? Vyzkoušejte oblíbený trik s čajem. Na holá místa v trávníku položte použité čajové sáčky, nasypte na ně travní semena a vyčkejte. Brzy se vám holá místa v trávníku opět zaplní a zazelenají, protože čajové sáčky osivo udrží na místě.
Vlhkost půdy
Pěstujete na zahradě v květináčích rostliny, které mají rády vlhkost? Protože čajové sáčky dokážou zadržet vlhkost v půdě, mnoho zahrádkářů na ně nedá dopustit a pokládají je na dno květináčů společně s drenážní vrstvou. Díky čajovým sáčkům je půda v květináči déle vlhká a vysychá pomaleji.
Pohodlné pěstování
Chcete si nejprve nechat naklíčit semena v pohodlí domova a do záhonu je vysadit až ve chvíli, kdy budou naklíčená? Využít k tomu opět můžete čajové sáčky. Před použitím z nich není nutné čaj odstraňovat, ale pouze jednotlivé sáčky opatrně nastřihnout a nasypat do nich semena. Následně můžete svůj mini záhonek s klíčícími semínky umístit na parapet a mít ho tak neustále pod dohledem. Jakmile vám rostliny vyrostou, nebojte se je přesadit do zahrady, a to včetně čajových sáčků. Pokud jsou vyrobeny z přírodních materiálů, v záhonu se vám časem samy rozloží.
Čisté a voňavé ruce
Zamazali jste si při práci v zahradě ruce, protože se vám nechtělo brát pracovní rukavice? Místo mýdla použijte použitý čajový sáček. Použitý čajový sáček vám ruce totiž krásně provoní. Spolehlivě funguje také na řadu pachů, které se na rukou drží, jmenovitě například na pach cibule, cigaret nebo mořských plodů.
Přilákejte žížaly
Každý zahrádkář ví, že žížaly jsou v zahradě nezbytné, protože vyrábějí humus. O jejich přítomnost v zahradě byste tedy měli usilovat a dokonce je k sobě také lákat. Skvěle vám k tomu mohou posloužit právě použité čajové sáčky. Zakopejte je na několika místech v zahradě a žížaly si je najdou.
Nevyhazujte použité sáčky od čaje do koše. Zejména pokud jsou vyrobené z přírodních materiálů a snadno se rozloží v přírodě. Dokážou být totiž užitečné zejména ve vaší zahradě. Mají celou řadu funkcí, které vám přijdou vhod. Využijete je k zahuštění trávníku, naklíčení semen nebo je začnete přidávat na kompost?
Zdroj textu: www.southernliving.com, www.howstuffworks.com
Zdroj foto: www.freepik.com