close

Oblíbenou dýni Hokaido (nebo podle původního názvu také Hokkaido) si můžete vypěstovat i doma na zahradě. Pokud se vám poštěstí a potká vás bohatá úroda, není problém dýni na dlouhou dobu uskladnit a používat ji přes celý rok. Tím si zajistíte i na zimu, kdy se dýně Hokaido v zelinářství špatně shání, trvalý přísun vitamínů a důležitých živin.

shutterstock_127684235

Kde pěstovat

Půda, ve které bude dýně hokaido růst, musí být středně těžká, ale hlavně bohatá na živiny. Než se pustíte do setby, přidejte k hlíně kompost nebo další zdroj prospěšných látek.

Dýně Hokaido kolem sebe potřebuje dostatečné množství prostoru. Protože se hodně rozroste, měla by se semena sázet více než metr od sebe. Nejspokojenější dýně budou, když jim necháte rozestupy větší než 1,3 metrů. Připravte se, že plazivé oddenky budou neustále růst. Můžete je zastříhávat, pokud se rozvětví, čeká vás lepší úroda. Hlavně ze začátku se záhony s dýní Hokaido musí důkladně zalévat.

Výsadba

Výsadba dýně Hokaido tedy není nijak složitá. Je možné sázet semena, ale mnohem výhodnější je si doma předpěstovat sazenice, a to nejlépe v dubnu. Předpěstování semen vůbec není těžké. Stačí zasadit dvě semena do písčité půdy a udržovat je v dostatečné vlhkosti. Sazeničky porostou velmi rychle.

Pokud tedy máte doma v květináčích nebo truhlících sazenice dýně Hokaido, přesaďte je ven nejlépe v květnu. Když sazenice přesazujete na záhon, platí pro ně stejná pravidla jako pro semena. Dbejte na to, aby mezi sebou měly dostatečnou vzdálenost.

Je třeba zavlažovat

Dýně Hokaido potřebuje pro správný růst dostatečné množství vody. Patří mezi teplomilné tykve a proto je potřeba pro ní vybrat místo s dostatečným množstvím tepla a slunce. Pokud půda promrzne, dýni Hokaido to nenávratně poškodí. Tykev poroste velmi rychle. Kvést začíná na konci května, ale spíše v období okolo června, od srpna už přichází čas dozrávání.

Pozor na přítomnost dalších druhů tykví, jako například cuket. Pokud se na dýni Hokaido přenese pyl z těchto jejích příbuzných, tak dojde ke zkřížení a výsledné plody nemusí odpovídat předpokládané kvalitě.

Tags : DýněDýně hokkaido

The author Stefan Tichy

Leave a Response