close

Aby vaše děti trávily čas na zahradě stejně rády jako vy, pořiďte jim koutek, kde se opravdu zabaví. Trhat jahody vydrží jen chvíli a cákat se v bazénku nemůžou celý den. A už vůbec ne, když není hezké počasí. Když pro ně ale vytvoříte koutek plný zábavy, domů jen tak chtít nebudou.

Jak by měl takový dětský koutek vypadat? Inspirovat vás můžou dětské zahradní domky a dětské koutky, které jsou dostupné na trhu nebo je mají v portfoliu výrobci. Obvykle jde o výrobce dřevostaveb, zahradních domků, případně specialisté právě na dětská hřiště. A ať už se rozhodnete takový dětský kout koupit nebo ho dětem vybudujete vlastnoručně, měli byste se seznámit s evropskými normami ČSN EN 1176 a ČSN EN 1177. Ty stanovují technické bezpečnostní požadavky, které jsou pro dětská hřiště veřejná i soukromá zásadní.

Co vaše děti rády dělají

První otázka, která by vás měla napadnout je právě to, čemu se vaše děti věnují nejraději. Jejich aktivity se dost budou odvíjet od jejich věku: zatímco menším předškolákům bude stačit pískoviště a domeček s klouzačkou, starší jistě ocení, když budou mít herních prvků víc. Nabízí se houpačky, lezecká stěna, lana a sítě na šplhání nebo dokonce rozsáhlejší lanové centrum. Vzhled a velikost vašeho domácího hřiště bude záležet na pozemku, který budete moci vyčlenit a také na vaší zručnosti.

Jaký materiál na stavbu dětského koutku použít

Základem pro stavbu dětského centra je kvalitní materiál, v tomto případě je to docela určitě dřevo. Je ekologické, trvanlivé a dobře se s ním pracuje. S ohledem na to, jaké plánujete herní prvky, vybírejte dřevo pevné, které unese nějakou zátěž.

Dřevo

Na konstrukci pro houpačky bude vhodná kulatina nebo hranoly (trámy), na zahradní domek a pískoviště můžete využít i vyřazené palety. Dřevo bude nutné zbrousit a nalakovat, aby na děti nečíhala nějaká záludná tříska. Lak a barvy na dřevo by měly mít atest, že jsou vhodné k použití pro děti.

Plast

Herní prvky, jako je klouzačka či sedátka houpaček, budou nejspíš plastové. Vybírejte takové, které mají certifikát kvality aby plast něco vydržel. Přesto počítejte s tím, že v důsledku klimatických vlivů na plast budete muset tyto herní prvky obměnit. 

Další materiál

Z dalších materiálů, které ke stavbě dětského koutku využijete, je to silné lano, spojovací materiál (kolíky, hřeby, vruty) a kotvy do země. Vyvarujte se kovových prvků, které by vyčnívaly z konstrukce, mohou být při dětské hře nebezpečné.

Kam s ním?

Abyste mohli být v klidu, když si vaše děti na zahradě hrají, je opravdu hodně důležité vybrat pro dětský kout vhodné místo. Vhodný je prostor, na který uvidíte z okna kuchyně, případně z terasy, na níž trávíte volná odpoledne. Kout by měl mít nějakou přirozenou ochranu před sluncem, nebo přidělejte stínící prvky (slunečník, zástěna). Využijte klidně svažité místo, které se vám k ničemu jinému nehodí. A především by mělo být dětské hřiště vzdálené od bazénu, zvlášť jestli máte děti v předškolním věku.

Tags : dětský koutZahradní domek

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

Leave a Response