close

[dropcap] B [/dropcap] uxus –  Buksus, neboli zimostráz patří do nejoblíbenějších okrasných dřevin. Často využívaných  v našich zahradách, ale i ve městech, parcích atd. Většinou jsou zasazené v květináčích před hotely, či jinými většími budovami.

Kam zasadit?

Buxus je poměrně nenáročná rostlina, které se bude dařit dobře na slunném místě  i ve stínu. Optimálním řešením je polostín s dostatkem vláhy. Moc sluníčka může rostlince ublížit a  způsobit zesvětlání až  hnědnutí listů. Tak nebo tak, je buxus velmi náročný na vláhu. Roste v lehčích i těžších substrátech. Nevadí mu ani znečištěné ovzduší ve městech. Rostliny je možné přihnojovat jakýmkoliv běžným hnojivem, které obsahuje všechny základní živiny.

shutterstock_130203512

Jak řezat Buxus

Rostliny buxusu velmi dobře snášejí řez – mohou se řezat i několikrát do roka. Čím je řez častější, tím kompaktnější rostlina se vytvoří. Tvarovat buxus můžeme už velmi brzy na jaře a v podstatě je možné řezat tak, jak potřebujeme tvarovat rostlinu. Jako nástroj pro řez poslouží běžné zahradnické nůžky, v nouzi i obyčejné kuchyňské nůžky.

Volné pěstovaní

Rostliny pěstované na záhonech, většinou jako okrasa zahrady, mají větší přírůstky, v letních měsících netrpí tolik suchem. V zimě snadněji přezimují, pokud je před zimou velmi dobře zalijeme.

Jak pěstovat v květináčích

Rostliny v květináčích mají horší podmínky, ikdyž jsou velmi odolné a vydrží i dost “tvrdé” zacházení. Důležité je, aby měli neustále dostatek vody – rostliny nesmí přeschnout ani v létě ani v zimě! (Listy odpařují vodu i v době vegetačního klidu). V zimě hrozí poškození kořenů, pokud je zemina v květináči dlouhodobě (více jak 10 -14 dnů) zamrzlá. Z tohoto důvodu je vhodné při déletrvajících mrazech umístit květináč s buxusem na chráněné místo.

Tags : buksusBuxusjak pěstovat

The author Stefan Tichy

Leave a Response