close

Barvy na nás působí neustále. Dokážou nám změnit náladu, zlepšit soustředění, navodit příjemné prostředí pro relaxaci, ale i zvýšit agresivitu. Vhodné kombinace barev v  interiéru umí prostor opticky zvětšit i zmenšit, proteplit a zútulnit, stejně tak ho ochladit či dodat mu na eleganci.

Ne každý z nás je bytový designer a zvolit správné barvy tak, aby navodily tu správnou atmosféru, může být docela komplikace. Pro začátek stačí dodržet obecná pravidla pro volbu vhodných kombinací:

 • Harmonie docílíte, pokud na kruhovém barevném spektru vyberte 3 barvy, které spolu tvoří rovnostranný trojúhelník (např. teple zelená, tmavě modrá, oranžová).
 • Kontrast získáte, zkombinujete-li barvy ležící proti sobě (červená se světle modrou). Ty spolu ladí a zároveň jsou výrazné.
 • Soulad tvoří barvy ležící vedle sebe nebo blízko sebe (oranžová + červená, fialová + modrá, ale i modrá + zelená)

V jakém pořadí vybírat barvy

Začněte nejdřív barevností toho, čím nebude možné v budoucnu hýbat, tedy barvou podlahy, dveří, okenních rámů. tyto plochy by měly mít neutrální barvu, kterou lze kombinovat se všemi ostatními (bílá, šedá, barva dřeva). Následuje volba barvy většího nábytku – skříněk a sedačky. Nakonec podle toho zvolte barvu stěn a dolaďte barevnými doplňky.

Při výběru barev buďte opravdu kreativní, není nutné mít asepticky bílý byt s nevýraznými doplňky. To, co se hodí do hotelu nemusí být vhodné pro útulné bydlení. Jestli nemáte odvahu pro radikální řešení, volte neutrální barvy interiéru a výrazné barvy dodejte jen na doplňcích. Nechte vyniknou červené křeslo v šedobílém interiéru nebo barevné polštáře na nevýrazné pohovce.

Barvy podle nálady i světových stran

Zatímco do dětského pokoje se hodí fialová, protože podporuje soustředění, oranžová nebo dokonce červená může být v pokoji hyperaktivního potomka pohromou. Obecně platí, že studené barvy uklidňují a teplé povzbuzují k aktivitě. Žluté stěny v pokoji obráceném na sever suplují nedostatek přímého světla a slunečního svitu, zelená je barvou růstu, kombinace zelené a modré v odstínech vodního světa vzbuzují pocit bezpečí a kombinace žluté a oranžové, případně růžové s malinově či jahodově červenou povzbuzují.

 

Tags : barvy ovlivňují náladujak volit barvy do interiérukombinace barev v interiérustudené barvyteplé barvy

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

 1. Dobrý den,

  řeším zastínění venkovní terasy a nevím jak barevně sladit jednotlivé komponenty – poradíte mi prosím?
  Základ terasy tvoří koberec zelené barvy (umělý trávník) a k tomu chci pořídit nějakou zástěnu kvůli soukromí a taky stínící plachtu proti slunci.
  S terasy je krásný výhled do přírody (louky a lesy) a na oblohu – bohužel když svítí letní slunce, tak se na terase nedá vůbec žít.

  S pozdravem,
  Rostislav Horáček
  Brno

Leave a Response