Vlna veder s sebou přináší mnoho negativ, včetně rizika tepelného stresu trávníku. Jak se mu vyvarovat?
Co je tepelný stres trávníku
Tepelný stres trávníku je jev, kdy vlivem vysokých venkovních teplot nebo i nedostatku vláhy trpí trávník. Tento jev způsobují teploty, které se několik dní pohybují okolo 30 °C, dlouhodobé sucho, nevhodná půda, jež vlivem horka a sucha vyschne, a také příliš časté sekání či nadměrné hnojení dusíkatými hnojivy, která mohou trávník spálit. Naštěstí se jedná pouze o dočasný jev, jenž s příchodem chladnějších dní a srážek opět zmizí. Nicméně tepelnému stresu se dá předcházet a pečovat byste měli o trávník také tehdy, když se tepelný stres již projeví. Čím déle budete péči o trávník zanedbávat, tím více riskujete, že se z tepelného stresu již nevzpamatuje a některé části trávníku nadobro odumřou.
Jak poznáte, že trávník trpí tepelným stresem?
Odhalit, že váš trávník trpí tepelným stresem, není nijak obtížné:
- tráva je zažloutlá nebo dokonce hnědá
- po přechodu po trávníku zůstanou stébla trávy ležet
- tráva téměř neroste.
- v trávníku se nacházejí holá místa
Jak je z popisu trávníku postiženého tepelným stresem patrné, nejedná se o jev, jenž byste na své zahradě chtěli pozorovat. Jak suchému a nevzhlednému trávníku předcházet?
Zálivka
Trávník potřebuje pravidelný přísun vláhy, ale nikoliv každodenní. U trávníku platí, že je lepší zavlažovat jednou, maximálně dvakrát týdně, ale zato pořádně. Aby trávník dostal skutečně to, co potřebuje, zalévejte ho po dobu přibližně dvaceti minut. K účelům poskytování vláhy trávníku vám skvěle poslouží zavlažovací systémy, ale vhod vám přijde také obyčejná zahradní hadice s rozprašovačem. Důležitá je také doba zavlažování – zalévejte buď ráno nebo večer.
Nepřehánějte to se sekáním
Líbí se vám trávník, který je krátký a neustále perfektně zastřižený? Pokud trávu krátíte příliš, zbytečně vystavujete trávník suchu. Delší stébla dokážou lépe chránit půdu před vyschnutím.
Zapomeňte na dusíkatá hnojiva
Kdo touží po krásném trávníku jako z golfového hřiště, ten se neobejde bez hnojení. Zejména dusíkatým hnojivům byste se ale měli vyhnout během vlny letních veder obloukem. Dusíkatá hnojiva v kombinaci s vysokými venkovními teplotami totiž snadno mohou stébla trávy spálit a vy si tak zbytečně zaděláte na problém.
Pozor na bazény a trampolíny
Během třicetistupňových veder určitě toužíte po osvěžení v bazénu. Proto vás možná napadne, pořídit si nafukovací bazén a umístit ho na trávník. Nafukovací bazény, podobně jako trampolíny, ale po sobě v trávníku zanechají stopy, kterých se obtížně zbavíte. Zvažte tedy, zda je pro vás důležitější okamžité osvěžení nebo vzhled a stav vašeho trávníku. Vyberete-li si trávník, vždy se můžete jít osvěžit na místní koupaliště nebo si dát studenou sprchu. V případě, že si chcete do zahrady instalovat bazén, vytvořte pro něj nejprve vhodné místo a nezapomeňte ho podložit speciální bazénovou podložkou.
Vysejte správný typ trávy
Předcházet tepelnému stresu trávníku můžete také vhodně zvoleným typem trávy. Zvolte si trávu, jež je odolná vůči suchu, a zasejte ji třeba i po konci léta. Vhodnou odrůdou můžete zakrýt holá místa a svůj trávník posílit na další sezónu.
Tepelný stres trávníku je jev, kterému se rozhodně chcete vyhnout, ale pokud se přece jen objeví, s tou správnou péčí trávníku opět navrátíte jeho původní sytě zelený vzhled. A pokud by přece jen některá místa v trávníku zůstala holá, po konci léta je doplníte odolnější travní směsí, tudíž příští rok bude trávník opět vypadat bezchybně.
Zdroj textu: www.getsunday.com, www.lawnstarter.com
Zdroj foto: www.freepik.com