close

Dny před velikonočními svátky tradičně patří jarnímu úklidu. Při něm by se mělo vyklidit a vyčistit v podstatě úplně vše, co v domácnosti máme. Ti, kdo mají velký byt či dům, mají začátkem jara opravdu plné ruce práce. Jak si úklidové práce zefektivnit a zrychlit?

Udělejte si plán prací

Nikde není napsané, že celý úklid musíte stihnout za jediný den. Rozložené do více dní vám úklidové práce půjdou lépe od ruky. Zapojte také ostatní členy rodiny, kteří mohou pomoci aspoň s utíráním prachu, luxováním a podobně. Připravte si podrobný plán a podle něj postupujte.

Začněte vzadu a nahoře

Začněte v místnosti nejvzdálenější od vchodových dveří a i v ní postupujte od oken ke dveřím. Tak budete mít jistotu, že nenanosíte nepořádek n uklizená a vyčištěná místa.

Zároveň uklízejte shora dolů. Nejdříve přijde na řadu lustr, pak utřete prach na nábytku, teprve potom se věnujte podlahám.

Všechno na své místo

Každá věc ve vaší domácnosti má místo, kam by ji měli všichni ukládat a kde ji tím pádem každý najde. Často ale narazíme na drobné předměty, které stále přehazujeme sem a tam. Během úklidu je soustřeďte do jedné místnosti, abyste se nezdržovali. Později si dejte práci a místo jim najděte.

Vsaďte na užitečné pomocníky

Na starou špínu, čištění spár či mastnoty kolem sporáku použijte parní čistič. Tento pomocník je v domácnosti k nezaplacení, díky němu se zbavíte zdlouhavého drhnutí.Ušetříte tak čas i síly. Další vychytávkou je vysavač na okna, který vysává přebytečnou vodu na skle a zároveň ho leští. A samozřejmě vysavač s mokrým programem pomůže vyčistit čalouněný nábytek a vyprat koberce.

Používejte vhodné čistící prostředky, ale šetřete jimi

Na trhu najdeme různé speciální prostředky, které nám usnadní práci: čističe na dřevo, na plasty a podobně. Zásadně byste neměli používat jeden univerzální čistič. Také není vhodné jejich dávkování zvyšovat. Čím víc napěníte čistící roztok, tím déle vám bude trvat, než ho z ploch setřete.

Nepřehánějte to!

Uklízíte proto, abyste se doma cítili dobře. Žádný jiný důvod není správný, ani fakt, že vaše maminka měla na svátky všechno naleštěno, ani že by vás sousedky pomluvily. Nemusíte stihnout všechno hned. Pokud uklízíte průběžně, zas tak velký rozdíl to jistě nebude.

 

Tags : jak uklidit rychlerychlý úklidúklid systematicky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response