close

Nečistíme je často, ale když se do nich pustíme, dokážou nás pěkně potrápit. Čistit vodorovné žaluzie je docela oříšek a různých zaručených návodů hodně.

Vyzkoušeli jsme je a přinášíme vám ty nejefektivnější způsoby, jak zbavit žaluzie prachu. Můžete zkusit suchou i mokrou cestu, výhodou je, že v obou případech máte zase na čas vystaráno.

Suché čištění žaluzií

Jestliže jsou vodorovné žaluzie pouze zaprášené, není potřeba je omývat vodou. Prach můžete jen otřít například švédskou utěrkou či starou měkkou ponožkou. Dá se použít i vysavač s kartáčovým nástavcem, jen si upravte sání na minimum, aby velký tah nepoškodil samotné lamely.

Ještě lepší variantou je pořídit si speciální měkký kartáček, jímž dokážete pohodlně vyčistit několik lamel najednou (bývají dvou- a pěti- lamelové). Dvoulamelové kartáčky navíc můžete používat na suché i na mokré čištění. Fungují na principu kleští, můžete tedy regulovat stisk a případně i ždímání vody z kartáčku. Pětilamelové kartáčky jsou jen na suché čištění, navíc si na práci s nimi musíte zvyknout.

Jak čistit žaluzie mokrou cestou

Pokud chcete na žaluzie použít vodu, je dobré pustit se do nich současně s mytím oken. Ale rozhodně začněte právě žaluziemi, při jejich mytí se totiž dost špiní i okolí. A ušpinit si právě umytá okna by nebylo úplně to pravé.

Někdo si právě z tohoto důvodu žaluzie z oken sundavá. Tento postup nám připadá složitý a zdlouhavý, nehledě n to, že mohou některé lamely při manipulaci vypadnout. Dobrým trikem při mytí žaluzií je překlopit je tak, abyste je mohli umýt po celé ploše. Použijte na ně utěrku z mikrovlákna nebo měkký bavlněný hadřík. Ještě vychytanější je natáhnout si bavlněné rukavice a otírat je dlaní a prsty. Stejného efektu docílíte i s bavlněnými ponožkami.

V žádném případě nepoužívejte na mytí žaluzií parní čističe, vysoká teplota může některé materiály poškodit a lamely se mohou i zkroutit.

Tags : čištění vodorovných žaluziíjak čistit žaluzie
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response