close

Pro mnohé je karafiát symbolem Mezinárodního den žen, je spojován s období socialismu, ale i tak má svých obdivovatelů stále dost. Karafiát se opět vrací na zahrádky, kde zdobí nejen skalky. Jejich pěstování není nijak náročné a mnohé z vás překvapí svými rozmanitými druhy. Karafiáty si můžete klidně vypěstovat i na balkoně.

Velký výběr druhů a odrůd

Předností opomíjené květiny je její květenství. Karafiát kvete téměř celý rok a má široký výběr barev. U nás je oblíbený klatovský karafiát. Ten se pyšní nádherným květem o průměru 8 cm, jeho stvol je pevný a celý karafiát dorůstá až do výšky 50 cm. Je také dost odolný, i proto si získal oblibu mezi pěstiteli na celém světě.

Vybrat si můžete také trvalku – karafiát zahradní, či hvozdík péřitý. Jeho květy jsou jednoduché poloplné až plné a nejčastěji v růžové, červené a bílé barvě. Hodí se k řezu, stejně jako klatovský karafiát.

Dalším zástupcem u nás oblíbených karafiátů je skalnička hvozdík Dianthus alwoodii, který dorůstá do 45 cm. Kvete od června do září, neuvěřitelně rychle roste a vytváří hustý koberec plný květů. Mezi skalničky patří i oblíbený hvozdík písečný, sivý i kropenatý.

Mezi letničky patří asi pro vás nejznámější a nejrozšířenější karafiát čínský, na výběr je nízký a vysoký. Dorůstá do 40 cm a jeho květy jsou jednoduché a vícebarevné.

Pěstování

Pro karafiáty vyberte slunné místo s písčitou a prokypřelou půdou. Nepohrdnou ani dobrou zásobou vápna. Výhodou je, že nepotřebují častou zálivku. Karafiáty vysazujeme během dubna a května. Pokud však vysazujete jednoletky, je dobré během března si vysadit třeba za okno a později přesazovat ven, na záhon. Přibližně v červnu ke vzrostlým karafiátům přiděláte přibližně 70 cm dlouhý drát s očkem na konci, abyste zabránili ohýbání stonků pod tíhou květů.

Trvalky vám na zahradě vydrží několik let, jen je dobré mít stále na paměti, že na zimu se musí přikrývat chvojím, aby nevymrzly. U jednoletek nejprve sesbírejte semena na další rok a pak se rostlinek můžete zbavit.

Tags : hvozdíkkarafiát čínskýkarafiát zahradníklatovský karafiát
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response