close

V posledních letech u nás stále častěji bývá část léta velmi horká. Tropické teploty dělají výheň nejen z ulic měst, ale i z našich bytů. Ne každý má možnost pořídit si domů klimatizaci, takže by se mohlo hodit pár tipů, jak si účinně ochladit domov, aby se v něm dalo po práci pohodlně relaxovat.

Stínící technika a chytré větrání

Taky máte tendenci, kdykoliv přijdete domů, jít otevřít okno a vyvětrat? Jestliže je venku teplota vyšší než 25°C, ubraňte se a v žádném případě okna neotvírejte. Počkejte si, až se večer ochladí a teprve potom si dopřejte čerstvý vzduch.

Nejvíc tepla se domů odstane okny. A to nejen díky horkému vzduchu, který si pouštíme dovnitř, ale také skrz rozpálené okenní tabule. Proto byste na všech oknech měli mít něco, co je zastíní před slunečními paprsky, tedy rolety, žaluzie nebo těžké závěsy. Nejlépe chrání venkovní rolety a žaluzie, ale i ty vnitřní jsou účinné. Jen v případě hliníkových žaluzií si uvědomte, že akumulují teplo, které pak v noci uvolňují do místnosti. Proto je nezapomeňte večer vytáhnout.

Závěsy pomůžou dvakrát

Když si přes den necháte zatažené závěsy, do místností se nedostane horko sálající ze skleněných tabulí oken. Je nutné mít ale závěs z takové látky, která zabrání propouštění tepla, tedy z těžší tmavé látky. Když je navíc namočíte, budou odpařováním vody byt nejen ochlazovat, ale i příjemně zvlhčovat. Stejně poslouží i namočené prostěradlo pověšené u okna.

Pořiďte si ventilátor

Ventilátor není příliš velká investice, ale účinek má úžasný. Rozhýbe vzduch, způsobí průvan a tím lehce ochladí vzduch v místnosti. Na výběr máte ze stolních, stojacích i stropních modelů. Nejlepší je samozřejmě stropní, protože díky své velikosti rozhýbe a ochladí vzduch v celé místnosti. Naopak nejmenší účinnost má stolní větrák.Pro větší efekt zkuste před jeho vrtuli postavit misku s ledem, vzduch v pokoji se ochladí mnohem víc.

Tags : jak ochladit bytochlazení interiérustínící technika
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response