close

V poslední době jsou léta u nás extrémně teplá, rtuť teploměru se často i několik dní drží nad třicítkou. Vyvíjet v takových vedrech nějakou aktivitu bývá nadlidské úsilí, zvlášť když máte pracovat v přehřátých interiérech panelových domů. Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří mohou využívat klimatizaci, nejspíš dříve nebo později půjdete koupit ventilátor.

Domácí ventilátor – větrák – má oproti klimatizaci dvě zásadní výhody: jeho provoz je ekologičtější a pořizovací cena o dost nižší. Podle čeho si ho vybrat, abyste nakonec nebyli svý výběrem zklamaní a nelitovali zbytečně vyhozené peníze, vám zkusíme poradit v následujících řádcích.

Jaký je ten pravý

Pokud jde o ventilátory, na trhu je hned několik druhů – stolní, sloupový, stojanový a stropní. Mezi nejoblíbenější rozhodně patří stojanové a sloupové, už jen proto, že je můžete postavit přesně tam, kde je chcete mít. I stolní ventilátor je mobilní, musíte ho ale vždy umístit na nějaký kus nábytku, aby rozháněl vzduch v úrovni, v níž to potřebujete. Na druhou stranu, když před něj na stůl položíte misku s ledem, stolní ventilátor během chvilky vzduch zároveň ochladí. Stropní větrák se vyplatí už jen proto, že díky svým rozměrům dokáže rozvířit vzduch na mnohem větším prostoru, obvykle v celé místnosti.

Výběr podle výkonu

Na rozdíl od stropních ventilátorů ty sloupové mají nízký výkon, jsou tedy určeny spíš jen pro malé místnosti nebo lokální použití. Do malých pokojů postačí stolní a stojanové ventilátory s průměrem vrtule kolem 25 cm. Jestli chcete vířit vzduch ve větší místnosti, vybírejte větrák s vrtulí o průměru 40 cm. Abyste správně určili, jaký výkon ventilátoru je vhodný, aby efektivně vyměňoval vzduch, je třeba přihlédnout k počtu výměn vzduchu v místnosti za hodinu. Pro obytné prostory se doporučují 1 až 2 výměny, pro kanceláře 5 až 8 výměn za hodinu a pro kuchyně veřejného stravování 8 až 20 výměn za hodinu.

 

Tags : domácí ventilátorstojanový ventilátorstolní ventilátorstropní ventilátor
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response