close

Klika a dveřní kování je sice jen drobný, za to důležitý detail každých dveří. Na kolik klik denně sáhneme? A přesto se při realizaci stavby či rekonstrukce občas ani nemyslí na vhodný výběr nejen typu a materiálu, ale i designového provedení kliky. Berte kliku už při výběru také jako příští interiérový doplněk a řiďte se při výběru i očima.

Při výběru dveřního kování a kliky samotné na vás mohu čekat určit záludnosti. Jaké parametry musíte sledovat, abyste nesáhli vedle a vybrali to, co opravdu budete potřebovat a bude fungovat podle vašich představ?

Výběr podle použití

Podle toho, na jaké dveře chcete kliku a kování vybrat, můžeme obecně  dveřní kování rozdělit na interiérové a exteriérové, podle funkce pak ještě rozlišujeme na bezpečnostní či protipožární. Interiérové kliky jsou nejčastější a dost frekventované. Nemusí ale odolávat povětrnostním vlivům. U exteriérového kování musíte klást důraz na materiál odolný klimatickým podmínkám, o to víc, jestliže vybíráte kování bezpečnostní.

Jestliže vybíráte kování koule/klika, musíte se řídit podle orientace dveří (pravé, levé) a vybrat podle potřeby tak, že klika vždy směřuje k pantům. 

Další kritéria výběru

Při výběru dveřního kování, jehož je klika součástí, vybíráme ještě podle 

  • tloušťky dveří
  • rozteče mezi klikou a zámkem
  • podle typu klíčové dírky

Tloušťku dveří potřebujete znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, které bývají v sadě s kováním. Pokud se vypravíte na nákup bez této informace, dá se situace řešit pomocí prodlužovací sady s delší čtyřhranem a montážními šrouby.

Rozteč potřebujete znát, jestliže chcete koupit kování štítové. Tam je nutné znát vzdálenost mezi dírou na zámek a na kliku, aby si štít správně sedl. I tady je možná náhradní varianta – vyberte si kování rozetové. Takové kování má dvě samostatné rozety, kulaté, hranaté či oválné, které se spojují skrz dveře.

Typy klíčových dírek:

  • Otvor BB – pro interiérový klíč (dózický klíč)
  • Otvor PZ – otvor pro cylindrickou vložku (klasickou fabku)
  • Otvor WC/koupelna – sada s namontovaným klíčem
Tags : dvěřní kovánívýběr dveřního kovánívýběr kliky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response