close

Mytí oken je práce fyzicky náročná a u většiny lidské populace neoblíbená. Tedy byla. Než se objevil vysavač na okna, díky němuž se mytí oken zjednodušilo a stalo se skoro zábavným.

Vysavače na okna řadíme do dvou kategorií, a to na aku stěrky na okna a robotické vysavače, které už opravdu všechno udělají za vás. Jaký si vybrat a jak vůbec vybrat ten správný pro vás, by vám měl poradit tento článek.

Aku ruční vysavač na okna

Práce s touto stěrkou je snadná: prostě táhnete stěrku po skleněné ploše a odsáváte tekutinu z ní do sběrné nádobky, přičemž zároveň okno leštíte. Aku vysavač se dá využít i na zrcadla, skleněné stolky a vůbec na všechny lesklé plochy, obklady a podobně. Jedná se sice stále o manuální práci, jde to ale rychle a mnohem snadněji, než s klasickou ruční stěrkou na okna.

Aku vysavač se hodí všude tam, kde máte menší okna, tam se robotický vysavač nevyplatí. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že se aku stěrka nedostane všude. Pro lepší efekt je u hodně špinavých oken nutné je nejprve umýt a aku vysavačem následně vyleštit.

Při výběru se soustřeďte na výdrž baterie a tvar hlavy, především na její šířku. Nejlépe je vybrat si takový vysavač, který má v balení několik různých hlavic. Důležitý je i výkon, ten by se měl pohybovat od 12 W výš, pro domácnost ideálně kolem 20 W.

Robotický vysavač na okna

Tento typ vysavače pracuje naprosto samostatně. Oceníte ho zvlášť tam, kde máte velké skleněné plochy: francouzská okna, zimní zahradu, výlohy a podobně. Robot se pohybuje podle celé řady senzorů a nemůže z plochy spadnout, i když pracuje vertikálně, protože ho drží silný podtlak. Sám rozezná sklo a rám, při mytí lasických oken ale počítejte s tím, že ho musíte přenášet na jednotlivé plochy mezi rámy, jinak vaši asistenci nepotřebuje. Jediné, co nedokáže úplně bez chyby, jsou rohy oken – ty si musíte dočistit ručně.

Robotický vysavač je napájen kabelem ze sítě, má ale přídavnou baterii, díky níž pracuje i při výpadku proudu. Při výběru ale není zásadním kritériem jako u aku vysavače, i když můžete zohlednit její kapacitu. Dobré modely vydrží bez zdroje elektřiny i 50 minut. U  robotů je důležitá informace, jaké nejmenší plochy je schopen čistit. Jsou stroje, které zvládnou už tabulky 35 x 35 cm, obvyklé jsou ale až od 50 x 50 cm. Pro menší tabule se nehodí. Zajímat vás může samozřejmě hmotnost přístroje a příslušenství, zejména jistící lano a přísavka.

Tags : aku stěrka na oknamytí okenrobotický vysavač na oknavysavač na okna
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response