close

Jestli si chcete postavit dům a hledáte vhodný pozemek, jistě se vám hodí pár tipů, na co všechno si musíte dát pozor, než kupní smlouvu podepíšete.

Správný pozemek je pro příští bydlení zcela zásadní. Určitě chcete mít krásný výhled do krajiny, někdo možná ocení samotu, blízký les, jiný má zase očekávání a prvotně se všichni nejspíš řídíme právě tímto parametrem. Jenže ceny pozemků jsou dost vysoké na to, abychom se spokojili jen s pěkným výhledem. Na co hlavně se musíte soustředit, než složíte peníze za parcelu?

Zápisy v katastru

Cesta na katastrální úřad nebo aspoň online náhled do katastru (https://www.cuzk.cz/) je první krok na cestě ke spokojenému bydlení. Potřebujete totiž vidět list vlastnictví. Z něj se dozvíte, kdo je skutečným majitelem pozemku a s ním o obchodu opravdu jednejte. Nemůžete tak být oklamáni zprostředkovateli či různými zástupci. Zjistíte také, jestli na pozemku nevázne zástavní právo nebo jiné věcné břemeno. A v neposlední řadě si ověříte druh pozemku, tedy to, jestli jde skutečně o stavební parcelu. To doporučujeme ještě pro jistotu ověřit na obecním úřadě podle územního plánu.

Cesta na stavební úřad

Jednání se stavebním úřadem mnozí považují za zdlouhavou komplikaci, vy byste se ale na něj měli obrátit před uzavřením obchodu. Měla y by vás zajímat tyto informace:

  • Jak daleko od pozemku vedou inženýrské sítě. Uvědomte si, že čím delší přípojku budete realizovat, tím hlouběji sáhnete do kapsy. V tomhle se nespoléhejte na slovo majitele ani realitního makléře, tohle si ověřte.
  • Geologický, hydrogeologický a radonový průzkum. Na příslušném stavebním úřadě mají tyto lokální průzkumy, těmi se můžete řídit ještě před koupí pozemku.
  • Žádost o územně plánovací informaci si podejte, abyste měli stoprocentní jistotu, že na vyhlédnutém pozemku můžete postavit svůj dům snů. K žádosti stačí přiložit jen prostý náčrtek budoucí stavby, nepotřebujete zatím projekt.

Teprve vyzbrojeni těmito informacemi můžete pozemek koupit, nebo jít hledat jiný, pro vaše účely vhodnější.

Tags : jak vybrat pozemek na stavbustavební pozemek
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response