close

Milovníci kávy vždy ocení vůni čerstvě namleté kávy, kterou si dokáží vychutnat stejně tak, jako samotný nápoj. Jestliže patříte do této skupiny i vy, určitě by vám neměl ve vaší domácnosti chybět mlýnek na kávu. Možná už ho doma máte, možná nad jeho koupí právě přemýšlíte a zajímá vás, co nejlepšího se v tomto sortimentu dá objevit. Pojďme si vypsat, jaké parametry mají ty nejlepší mlýnky na kávu.

Ruční vs. elektrický

Při výběru mlýnků si může zvolit mezi ručním mlýnkem a elektrickým. Ruční mlýnek je vhodný pro ty, kteří mají rádi nějaký ten denní rituál, tedy možnost sami si ručně namlít kávová zrna. Ruční mlýnek ja samozřejmě i cenově dostupnější.

Nejlepší elektrický mlýnek na kávu je s mlecími kameny, protože tento způsob nabízí rovnoměrné namletí zrnek. Rozhodně je výsledná káva kvalitnější, nežli z mlýnku s mlecími noži.

Hrubost mletí

Než koupíte mlýnek, zjistěte si, jestli má vybraný přístroj nastavitelné stupně hrubosti. Ať už se jedná o mlýnek ruční nebo elektrický, vždy by měl mít několik možností hrubosti/ jemnosti. Dražší modely vybavené displejem mohou mít až 6 stupňů. V případě, že volíte mezi ručními mlýnky, mívají jednoduchý mechanismus, kterým přitáhnete nebo odtáhnete mlecí kameny od sebe.

Kapacita a velikost

Na zamyšlení je u mlýnku jistě i jeho kapacita. Vycházet tedy musíte z toho, jaká denní dávka kávy je pro vás dostačující. Jedna dávka je přibližně 7 – 10 g mleté kávy na šálek. Důležitá je tedy kapacita násypky, které odpovídá i velikost zásobníku. V případě, že se denní dávka mleté kávy ve vaší domácnosti pohybuje kolem 50 g až 60 g, je pro vás jasnou a nejlepší volbou právě elektrický mlýnek.

Velikost mlýnku je samozřejmě ovlivněna nejen kapacitou, ale i celkovému provedení. Je dobré si ujasnit, kde budete mlýnek používat, jestli ho budete mít stabilně doma, nebo ho chcete mít neustále po ruce i na cestách.

Údržba

I ten nejlepší mlýnek potřebuje stálou a pravidelnou údržbu. K čištění mlýnku si určitě obstarejte  čistící granule, ty oceníte především u mlýnku s mlecími kameny. Kartáčky slouží pro čištění kávového prachu, který z mlýnku ručně nevyklepete.

Tags : jak vybrat mlýnek na kávumlýnek na kávu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response