close

Na zahradě je dost práce téměř po celý rok. A podzim není výjimka. Sice už je sklizeno všechno, co se urodilo, přesto zbývá ještě ledacos dodělat. Například pokud chcete mít příští rok krásně zelený hustý trávník, potřebuje vaši péči už na podzim.

Nejdříve je dobré si říci, že aý´ž do prvních mrazíků je užitečné trávník sekat. Posečenou trávu ale z trávníku shrabejte, nenechávejte ji ležet. V chladném vlhkém počasí může pod ní vznikat plíseň.

Vsaďte na vertikulátor

Trávník před zimou potřebuje provzdušnit a právě k tomu se používá vertikulátor nebo alespoň vertikulační hrábě. Na pdzim, kdy je půda vlhká a těžká, je nutné do ní dostat vzduch a s ním snadněji i vláhu a živiny. ATké rozrušíte přízemní zplstnatělou vrstvu, pod níž by se mohla objevit plíseň nebo mech. 

Vertikulaci provádíme na posečeném trávníku, stébla by neměla být vyšší než  3 – 4 cm. Po zákroku bude sice vypadat ještě o něco zničeněji, rychle se ale vzpamatuje. Právě v této chvíli je dobré případně dosít travní semeno na vyschlá místa. Půda je nakypřená, takže se semena rychle uchytí a zakoření dřív, než přijdou mrazy.

Trávník potřebuje na zimu výživu

Hnojení na podzim je hodně důležité. Dostatek živin zvýší šance trávníku na přežití, takže se na jaře můžete těšit z hustého zeleného pažitu. Podzimní hnojivo musí obsahovat především draslík a fosfor. Dusík už tráva na zimu nepotřebuje, čím méně ho bude mít, tím rychleji se zastaví růst. Naopak potřebuje vyšší množství draslíku, aby v rostlinách vyzrálo pletivo a tím zesílily. Díky vyzrálému pletivu travní stébla snáze přežijí zimu, než když trávník nevyživíte. Rozhodně je ale nutné použít hnojivo doporučené na podzim, kdybyste použili hnojivo jarní, trávník by začal rychle růst, ale by dostatečně nevyzrály, takže by mohlo dojít k jejich vymrznutí, vyschnutí trávníku nebo k větší pravděpodobnosti napadení plísní sněžnou.

Tags : péče o trávník na podzimpodzimní péče o trávník
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response