close

Určitě se to stalo každému z nás, že potraviny uložené v lednici se rychle zkazily. Možná málokdo ví, že existují druhy, které do lednice nepatří, protože můžou kvalitu ostatních potravin i svoji vlastní dost negativně ovlivnit. Lednice zpomaluje biologické procesy v potravinách a některé tak rychle ztrácí na vůni i chuti.

Jaké potraviny do lednice nepatří

  • Citrusy – Rychle se vysušují a ztrácí vitamíny, stejně tak i chuť
  • Rajčata – Chladný vzduch lednice zabraňuje procesu dozrávání a tím mizí i chuť. Mění se také struktura a moučnatí.
  • Olivový olej –  Při nízkých teplotách se mění jeho konzistence a houstne. V chladu trpí každý rostlinný olej. Jsou i nadále použitelné, ale zakalují se a ztrácí chuť.
  • Pečivo – Pečivo do lednice rozhodně nepatří, velice rychle vysychá. Svědčí mu pokojová teplota.
  • Cibule – Chlad z lednice na cibuli působí tak, že měkne a plesniví.
  • Česnek – V lednici začne klíčit, v některých případech stačí ještě předtím zplesnivět.
  • Brambory – Chlad ano, ale ne takový, jaký je v lednici. Při nízké teplotě se mění škrob na sacharidy.
  • Banány – Ideální teplota je 12 stupňů, v chladu nezrají ani nesládnou, bohužel jen moučnatí.

Každá potravina má v lednici své místo

Při vybalování nákupu do lednice je dobré dbát na správné uložení potravin. V lednici stoupá teplý vzduch a studený klesá, a proto nahoru patří ty choulostivější potraviny.

Ve spodní části často bývá šuplík na ovoce a zeleninu, polička hned nad šuplíkem je určena uzeninám, masu či rybám. Další police je určena pro mléčné výrobky, jako jsou sýry, jogurty a tvaroh. V horní polici by měla být hotová jídla, otevřené marmelády a jiné pochutiny.

V případě prostoru ve dveří je určen pro nápoje i otevřené mléko nebo víno. V malé poličce je místo na máslo a na vajíčka. Přesto se nedoporučuje mít je ve dveřích, protože tam na ně působí teplo z místnosti při každém otevření lednice.

Na závěr je dobré si připomenout, že potraviny v lednici musí být správně zabalené a je nutné dbát na to, aby se vzájemně nedotýkaly.

Tags : co do lednice nepatřípotraviny v lednici
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response