close

Linou se z vašeho domova různé zvuky a sousedi si už zoufají? Nebo možná potřebujete zvukovou izolaci jen v jedné místnosti, protože v ní žije nahluchlý děda se špatně seřízeným naslouchátkem. Nezáleží na důvodu, my vám představíme způsoby, jak snadno a poměrně levně odhučnit pokoj.

Je samozřejmé, že protihluková izolace funguje oběma směry. To znamená, že i vy budete mít ve svém útulném bytečku klid. Nebudou vás rušit popeláři ani děti na hřišti právě, když se chcete vyspat po noční, ani soused, který zapne sekačku na trávu, sotva dosednete do křesla k televizi.

Odhlučnění podomácku

Všechno začíná u dobrého těsnění na dveřích a oknech. Už jen správně těsnící plastová okna zamezí přenášení zvuku dovnitř i ven významným způsobem. Abyste nerušili sousedy přes zeď (nebo oni vás), nabízí se efektivní využití bytových textilií: silný koberec ztlumí kroky, ruch z ulice omezí těžké závěsy nebo roleta. Můžete také zkusit drapérie na stěny, což je taková nařasená látka (textilní tapeta), která také celkem účinně odhluční místnost. Dalším účinným způsobem, jak omezit hluk od sousedů, může být přestěhování nábytku (nejlépe vysoké knihovny) právě na tu stěnu, odkud se hluk ozývá. A vzpomínám si na doby, kdy se na zdi, právě jako protihlukové opatření, lepili kartony od vajec.

Profi odhlučnění

Jestliže je hluk opravdu nesnesitelný problém, který potřebujete řešit opravdu na profesionální úrovni, nabízí se tyto tři možnosti:

  • akustická pěna
  • akustický sádrokarton
  • lisované akustické desky

Nejjednodušší a velmi variabilní řešení je použití akustických desek z polyuretanové drtě (PUR). Snadno se přilepí i na panel a výborně se tvarují, takže s nimi dokonale pokryjete i stěnu s výstupky a zásuvkami. Desky se překryjí sádrokartonem nebo OSB deskami. Jsou opravdu pevné a pružné, takže se nedeformují ani při chůzi po nich. Z toho vyplývá, že jsou vhodné na stěny, strop, ale i na podlahy.

Tags : akustická pěnaakustické deskyakustický sádrokartonodhlučnění místnostiprotihluková izolace
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response